Сото-сю – японська школа дзен, що стала однією з двох найголовніших установ даного напрямку. В її основі лежить школа Цаодун-цзун, родом яка з Китаю. Основний храм Сото-сю локалізована в Фукуї. В Японії її створив монах Доген в XIII ст. Сото-сю була поширена серед звичайних людей, а Ріндзай користувалася популярністю серед багатіїв і самураїв. На даний момент прихильники цієї школи існують в Європі та Америці.

Вчення Сото-сю грунтується на китайській школі дзен ченця Шитоу Сіцяня (в Японії називали Секіто Кісен). Ця установа дала три гілки, в числі яких Сото-сю. У Китаї її засновником вважається Дуншань Ляндце. В даному вченні прийнято, щоб старший монах охороняв дхарму і передавав її  родинним зв’язком. Він зобов’язаний пробути в монастирі кілька десятиліть.

Правила осягнення Шляху строго регламентує аспекти повсякденного життя, тому що вони можуть вплинути на просвітлення. Особлива увага в Сото-сю приділяється харчуванню, в основі якого лежать страви з кухні «Седзін рері». У 1996 році прихильники школи з Північної Америки і етнічні японці із Західної Європи і Америки створили Буддійську Асоціацію Сото Дзен.

Іван Гудзенко