Ріндзай – школа дзен, яка стала першою в історії Японії. З’явилася вона 1199 р біля двору сьогуна Камакура і грунтувалася на школі Ліньцзи-цзун, що знаходиться в Китаї.

Особливість Ріндзая – застосування методики саторі, практики медитації та методики коана (загадок, які не можна пояснити логічно). Крім даних вправ прихильники школи повинні захоплюватися мистецтвом бою. У Ріндзай активно вступали самураї, особливо в період Токугава.

В основі дзен лежать чотири мудрості Будди:

1) «Мудрість Великого Дзеркала» – полягає в головному його призначенні – відображенні. Все, що відбувається в світі, можна побачити в дзеркалі;

2) «Мудрість неупередженості» – полягає в здатності не перекручувати реальність;

3) «Мудрість Вірного Пізнання» – полягає в тому, що дзеркало завжди відображає реальність якою б вона не була;

4) «Завершальна Мудрість» – полягає в тому, що якщо прибрати всі предмети, то дзеркалу нічого буде відображати. Воно не вміє запам’ятовувати, а потім відтворювати. Але порожнеча необхідна, адже вона позначає зміну різних об’єктів.

Мудрість досягається не через призму егоцентризму, а чисто і без спотворення. «Я» – це кругле дзеркало, яке дає можливість жити миттю сьогодення. Європейці і західники намагаються втекти від тяготи буднів і намагаються розвивати власний розум. Для людей зі Сходу це не вважається досягненням Шляху. Щоб осягнути реальність, необхідно сконцентруватися на одній незмінній речі, а потім поглиблювати свої знання про неї. Триває це до тих пір, поки не настає возз’єднання – саторі або кенсе.  Мудрість Будди – це природа, яка існує в усьому живому Всесвіті. Вона полягає в істинному «Я». Цей принцип розкрив Будда, а потім в собі намагалися відкрити наступні прихильники школи Ріндзай.

Іван Гудзенко