Монастир Ескоріал, розташований приблизно в 60 кілометрах на північний захід від Мадрида в передгір’ї Сьєрра-де-Гвадаррама, був побудований як пам’ятник на честь іспанської перемоги над французами в битві при Сент-Квентін 10 серпня 1557. Сам Філіп II вибрав місце для монастиря на висоті 1028 метрів над рівнем моря і особисто керував процесом реалізації проекту.

Спочатку монастир був спроектований архітектором Хуаном Баутіста де Толедо, але, після його смерті в 1567 році, його помічник Хуан де Еррера продовжив роботу над Ескоріале. Будівництво тривало 21 рік з 1563 по 1584 і протягом багатьох років після її завершення, Монастир Ескоріал був найбільшою будівлею в світі.

Ескоріальський монастир

Прямокутна основа цієї колосальної гранітної споруди має розміри 207 х 161 метрів. Чотири вежі по кутах простяглися на 55 метрів у висоту, дві дзвіниці на 72 метри і купол базиліки на 92 метри. Весь комплекс має кілька коридорів, протяжність яких становить 24 кілометри.

Будівля будувалося по головній осі, яка простягається на схід від головного фасадом через бібліотеки, Королівський внутрішній двір, базилік і Палац Філіпа II. Крім того, комплекс включає в себе монастир, семінарію, школу, і Пантеон королів під головним вівтарем базиліки.

Прикраси монастиря займалися видатні італійські художники того часу, роботою яких є Галерея Битв і бібліотеки між іншими кімнатами. Роботи Тіціана, Босха, Ель Греко і Веласкеса висять також в кімнатах і ризниці. В цілому на стінах монастиря розташовується близько 1600 картин і понад 500 фресок.

Музей архітектури

Розташований в підвалі, Музей архітектури вміщує різні матеріали, обладнання, інструменти, крани, і плани, які використовуються в будівництві монастиря, а також його масштабні моделі.

Експонати блискучою колекції робіт з італійської (Тіціан, Тінторетто, Веронезе, Джордано) та іспанської (Наваррете, Рібера, Сурбаран) школи. Особливий інтерес представляють «Голгофа» Ван дер Вейдена, «Мучеництво святого Маврикія і фиванского легіону» Ель Греко і фламандські гобелени 16-го століття.

Галерея Битв

Це вражаюча галерея з зображеннями найбільш важливих військових кампаній Філіпа II, в тому числі в битви при Сент-Квентін. Галерея прикрашена численними фресками італійських художників того часу.

Королівський Пантеон

Розташоване безпосередньо під вівтарем базиліки, це місце поховання королів Іспанії від Карла I до наших днів, за винятком Філіпа V і Фердинанда VII.

Нижній монастир і Парадні сходи

Ці райони, що оточують двір Євангелістів, включають в себе 62 фрески і картини, що зображують релігійні сцени, а також оригінальні роботи різних іспанських художників. Сходовий проріз прикрашений фресками Лука Джордано.

Бібліотека

Регія Лаурентіна – це одна з найважливіших історичних бібліотек в світі. Вона містить близько 45000 друкованих робіт з 15 і 16 століть і 5000 рукописів арабською, латинською та іспанською мовами. Її оригінальна обстановка добре збереглася за безліч століть. Стеля прикрашений присвяченими науці і навчання фресками Пеллегріно Тібальді.

Базиліка

Базиліка має форму грецького хреста. Вона містить 45 вівтарів, які містять зображення святих, а також вражаючі мармурові скульптури Ісуса. Також там можна побачити скульптури зображують Карла I і Філіпа II з їх сім’ями.

Монастир і сам комплекс Ескоріал є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з 1984 року, а також його відвідав сам Папа Римський Бенедикт XVI. У 2005 році монастир Ескоріал відвідало 545000 осіб.

Іван Гудзенко