Такої великої кількості пам’ятників релігійної культури, мабуть, немає ніде в світі, крім Індонезії. Все завдяки неймовірному коктейлю віровчень, що складається з гримучої суміші переважаючого ісламу, свято шанованого буддизму і майже вже забутого індуїзму (різних його напрямків).

Однак тут, на острівцях, розкиданих на багато десятків і сотні кілометрів один від одного, найдавніші традиції, занесені сюди з країни прянощів і слонів, продовжують жити в величних будівлях культового призначення. Таким є Прамбанан – найбільший індуїстський середньовічний храмовий комплекс. Він більший, ніж знаменитий Боробудур!

Це чудо було зведено в X ст. в честь найголовніших богів індуїстського пантеону: Брахми, Шиви і Вішну. Весь комплекс нараховує понад двісті храмів. Жаркий і вологий клімат і найсильніші сейсмічні поштовхи, на жаль, зруйнували більшу частину з них. Однак, дослідники, що відкрили цей пам’ятник в XX в.  Були вражені грандіозністю проекту.

Реставрацію почали робити відразу ж після виявлення храмових комплексів. Неоціненну допомогу в цьому надали тексти найвідомішого твору індуїстської літератури – «Рамаяни». У них міститься точний опис трьох пагод на самій верхній платформі комплексу. Вони декоровані барельєфами на індуїстські релігійні сюжети.

Вся споруда являє собою ідеальний світопорядок очима давньоіндійських мудреців.

Загальна філософська тематика включає в себе питання, присвячені Добра і Зла (втілені в кам’яних образах добрих і злих демонів), протистояння богів, проблеми гармонії і творчості. Це цілий світ, ніби тільки вчора перенесений з небес на землю, щоб служити людству вічним нагадуванням про нетлінність часу, про силу богів і їх волі, про красу закону Всесвіту. Тут все підпорядковано внутрішньою логікою.

Сьогодні Прамбанан  є центром всесвітнього паломництва індуїстів, він включений в усі путівники, нанесений на всі туристичні карти під міткою «must be visited». Правда, вхід став платним, що не може не засмучувати.

Іван Гудзенко