Одним з найбільших пророків в Старому завіті є пророк Мойсей, який вивів євреїв з єгипетського полону, куди вони потрапили в рабство. На Синайській горі Мойсей розмовляв з Богом і отримав від нього скрижалі з десятьма заповідями. А ще він провів величезну роботу по об’єднанню в єдиний єврейський згуртований народ.

Моше, в перекладі з єгипетської мови, означає: дитя, врятоване з води. І врятувала його дочка фараона, яка прийшла купатися на берег Нілу зі своєю свитою і знайшла немовля. Принцеса вирішила взяти дитину собі прийомним сином, так Мойсей став жити і виховуватися при дворі фараона.

Історія народження Мойсея.

У XVI столітті до н.е. євреї жили в Єгипті і були рабами. В цей час фараон видав указ, щоб повитухи, коли приймали пологи у єврейок, народжених хлопчиків убивали. А такий указ фараон видав тому, що народ сильно розмножився і єгиптяни стали боятися своїх рабів.

Коли народився Мойсей, мати ховала його. Але ховати ставало все важче, тоді вона просмолила кошик і поклала туди дитину, а потім поставила біля річки, де його і знайшла єгипетська принцеса. За всім цим спостерігала здалеку сестра Мойсея, Маріам. Вона порадила дочці фараона, що знайшла дитину, взяти йому годувальницю з єврейок. Таким чином, годувальницею прийомного сина єгиптянки стала його рідна мати.

До 40 років Моше жив при дворі, його освітою займалися кращі вчителі і він був вивчений всій мудрості єгипетської, але єврейське коріння завжди давали про себе знати:

– він постійно відвідував своїх одноплемінників;

-він був вірний традиціям свого народу;

– любив його і страждав, бачачи його муки.

Один раз Мойсей був присутній при жорстокому побитті єврея наглядачем, в пориві гніву, намагаючись врятувати свого одноплемінника, він ненавмисно вбив єгиптянина. Тоді він сховав тіло, але це розкрилося, фараон дав наказ про його арешт, і Моше довелося бігти з Єгипту.

Подальше його життя пройшле в Мідіяні, він одружився з дочкою жерця – Сепфора, пас стада свого тестя, у нього народилося двоє синів.

Так минуло ще 40 років, і у віці 80 років, він побачив терновий кущ, який горів, не згорав. З цього куща з ним говорив сам Бог, і Він наказав йому знову повернутися в Єгипет і вивести свій народ з єгипетського полону. Але Всемогутній попередив, що пророка чекають труднощі, фараон озлобить своє серце і не дозволить відпустити евреїв, тому Мойсею було дано творити чудеса.

В Біблії детально описано 10 єгипетських кар, що відбуваються в Єгипті. Остання кара означала смерть всіх первістків, від первістка фараона, до первістка худоби. Пророк попередив свій народ, щоб вони помазали косяки дверей кров’ю жертовного ягняти. Ангел, що вражав первістків, проходив повз тих дверей, де була кров агнця. Так було встановлено свято Пасхи, в перекладі з єврейської мови, паска означає «пройти повз». Євреї свято шанують цей день, бо він означає вихід ізраїльтян з єгипетського полону.

Далі пророк Мойсей до самої смерті був зі своїм народом, сорок років він водив їх по пустелі, вчив їх. І поступово вони все більше і більше ревно виконували заповіти, дані їм Господом. На 120 році життя Мойсей помер, довівши свій народ до землі обітованої, але сам в неї не увійшов, як і було передбачено. Далі людей повів по життю інший вождь – Ісус Навин.

Іван Гудзенко