У печерних святилищах проходили всі язичницькі обряди стародавніх кельтів, за правильністю виконання яких стежили друїди. Друїди були головною верствою населення у  кельтських племенах: вони брали усі громадські рішення і виконували роль суддів.

Основою всіх обрядів являли собою жертвопринесення богам: так кельти набували прихильність і охорону від їх богів. Богів в кельтському пантеоні налічується величезна кількість: існують безліч місцевих, племінних богів, богів стежок і торгівлі, мистецтва і т.д. Одні і ті ж божества носять різні імена, однак легко ототожнюються один з одним. Однак серед цих численних богів були присутні і головні, уявлення про які було поширено серед всіх кельтських племен. Єдиного пантеону вченим так і не вдалося скласти: повна і релевантна систематизація кельтського пантеону в наш час залишається неможливою.

Релігія стародавніх кельтів

Однак деякі уявлення все-так збереглися, хоч і фрагментарно, тому тут представлені деякі з основних кельтських божеств:

Беленус – бог сонця. Це кельтська аналогія Аполлона, що володіє функцією зцілення хвороб і ран. Беленусу був присвячений один з основних релігійних свят – Белтейн, що в перекладі означає “сяючий діамант”.

Аонгус – бог кохання, син заступника друїдів і батька богів Дагда. Кілька птахів, які зазвичай зображуються з його образом і часто зустрічаються в легендах про Аонгуса, є символами поцілунків.

Дагда – господар  достатку, що втілює в собі всі риси всемогутніх представників потойбічного царства. У деяких племенах Дагда представлявся як бог урожаю, який володіє владою над природними явищами. Образ Дагди  зображали як велетня з палицею, якою він боровся з ворогами і давав друге життя мертвим.

Бран Прихильний – бог потойбічного світу, міфічний король Англії, описаний у багатьох кельтських легендах. Так, згідно з однією з них, після своєї смерті він наказав закопати свою голову на пагорбі і звести там будівництво. Обожнювався в міфах і легендах уельських  кельтів.

Гоібніу – покровитель ковалів. Згідно з міфами, міг всього трьома ударами молота викувати чудовий меч. Виготовляв зброю іншим богам кельтського пантеону.

Огма – бог красномовства, зображувався старим в звіриному вигляді з палицею в руках. Його кельти вважали винахідником  кельтської писемності.

Цілком очевидно, що всіх кельтських богів неможливо описати і розкрити в одній статті: всіх імен різних богів налічується близько 400, а єдиного пантеону вченими ще так і не було складено. Все, що ми маємо – це фрагменти, завдяки яким можна скласти тільки туманне і загальне уявлення про язичницький світ древніх кельтів.

Іван Гудзенко