У європейську наукову літературу цей пам’ятник потрапив з назвою «Книга змін», проте такий переклад не зовсім правильний через те, що перекладач не правильно витлумачив ієрогліф Чжоу, правильно називати цей пам’ятник «Канон змін». Цей кодекс найдавніший відомий сучасній науці пам’ятник китайської філософії.

Конфуціанство сприйняло цю книгу в свою традицію ще у 2 столітті до нашої ери, в канон своїх книг. Ця праця містить на своїх сторінках містичне вчення, пов’язане з передбаченням майбутнього. Передбачати майбутнє можна за допомогою 64 гектограмм, як запевняє автор цієї книги.

Гектограмма складається з трьох триграм. Всі мають набір афоризмів, що супроводжує кожен знак.. Дана ідея є продовження китайського афоризму: «Нічого не ново під небесами». Таким чином, цей канон представляє ні що інше, як мудрість, накопичену за тисячі років історії, і спробу допомогти наступним поколінням в прийнятті рішень .

Самоназва вказує на головну ідею, яка є базовою для всієї праці – це спостереження, і усвідомлення мінливості навколишнього світу людини. Дана ідея виникла ще за часів, коли писемності не існувало, підставою для виникнення цієї ідеї стали спостереження людини за добою, коли день змінюється ніччю.

Ця теорія, мінливості фізичного світу була виражена в концепцію, згідно, якій людині необхідно жити в гармонії з навколишнім світом. Тому виникає необхідність дізнатися, як діяльність людини відбивається на балансі сил в природі. Спочатку книга повинна була дати відповіді щодо явищ світу, як відповідь на діяльність людини, однак з століттями в неї був доданий досвід відносин в соціумі, а пізніше і між державами. Після того, як конфуціанство стало головною релігією в Китаї, «Книга змін» не втратила свого значення.

Конфуцій писав, що якби мав зайві 50 років, то обов’язково присвятив їх вивченню цієї великої книги. Цей пам’ятник займає перше місце в збірниках вчення Конфуція, і його послідовників. Китайці є дуже консервативними по відношенню до своїх традицій, цим і пояснюється така китайська скрупульозність по відношенню до всіх пам’ятників історії.

Іван Гудзенко