Бахаї – одна з наймолодших релігій одкровення, що існують на Землі. Засновник вчення – Мірза Хусейн Алі, який назвався Бахауллою. Саме він склав святу книгу під назвою Кітаб-і-Агдас. Самі послідовники бахаїзму вважають свою віру останньою з монотеїстичних.

Сама ж книга Кітаб-і-Агдас була створена Бахауллою  в XIX столітті, і є однією з останніх священних писань світових релігій. Мова священної книги – арабська, однак сьогодні Кітаб-і-Агдас переведений і на багато інших мов.

У Кітаб-і-Агдас зібрані всі закони, так чи інакше присутні в священних писаннях різних релігій, адже вони подібні або повторюються. Але в «Найсвятішій книзі», як її іноді називають, ці закони представлені в оновленому вигляді. Так Бахаулла показує, що всі релігії істинні. У порівнянні з іншими священними книгами, Кітаб-і-Агдас робить обов’язковими для виконання всіх законів і правил та виключає ті, що суперечать сучасному законодавству. Однак турбота про освіту дітей, записана в Кітаб-і-Агдас є обов’язковою і дуже важливою частиною релігії.

У священній книзі записаний звід молитов і терміни посту. Тобто книга є повноцінним путівником по релігії бахаїзму. Тут не тільки правила і закони, але і звернення до Верховного Владики, поклоніння богу. Згідно «Найсвятішій книзі», все одне – бог, релігії, людство.

Всі молитви, укладені в книзі, використовуються при служіннях, обрядах, як і в будь-яких інших релігіях. Крім цього в Кітаб-і-Агдас наведені соціальні і духовні закони, за якими слід розвиватися сучасній людині. Завдяки 107 питанням і відповідям, що містяться в книзі, всі, хто цікавиться отримують найбільш повне уявлення про бахаїзм. До Кітаб-і-Агдас відноситься також і “Скрижалі Баха-Улли, явлені після Кітаб-і Агдас”, що є певним доповненням до основної книги.

Через те, що вчення має під собою основу з положень інших релігій, створена сучасною людиною, хоч і вважається месією, бахаїзм довгий час не визнавали самостійною релігією, а прихильники ісламу і зовсім вважали послідовників Бахаї відступниками. Проте, вчення Бахаї було офіційно визнано самостійною релігією, а Кітаб-і-Агдас – її священною книгою.

Вся книга націлена на об’єднання людей, на єднання їх віри. Прихильники Бахаї переконані, що віра в бога єдина. Кітаб-і-Агдас не нав’язує свою існуючу істину, а пропонує знайти її кожному самостійно, тому що у різних людей вона своя. Демократичні та інші положення писання. Рівноправність чоловіків і жінок, обов’язкова для кожного освіта, відмова від забобонів – все це не може не радувати навіть сучасної людини, просто зазирнувшої в Кітаб-і-Агдас.

Для такої книги, як Кітаб-і-Агдас, велике досягнення – домогтися положення священної книги, враховуючи холодне ставлення громадськості до нових релігій. Проте, «Найсвятішій книзі» вже більше століття.  Створена Бахауллою, сьогодні вона – дуже важлива частина релігії Бахаї, ключ до всіх питань, що стосуються бахаїзму. Може здатися, що книга спеціально створена для сучасної людини. Як би там не було, Кітаб-і-Агдас, будучи ще молодою священною книгою, містить чимало корисних порад не тільки тим, хто сповідує вчення Бахаї, але і для будь-якої людини взагалі.

Звичайно, Кітаб-і-Агдас рідко порівнюють з Біблією або Кораном, як правило, через її малий вік, проте в майбутньому, можливо, вона встане в один ряд з ними.

Іван Гудзенко