Дао-Де-Цзин – це одне з визначних китайських навчань, яке вшановує ім’я Лао-Цзи, автора цієї книги. «Книга шляху і гідності», «Канон шляху і благодаті» – по-різному трактується і перекладається назва книги. Вона стала приводом для культурних диспутів не тільки в Китаї, але і у всьому світі. При чому розбіжності проявляються як щодо трактування змісту книги, так і по відношенню до авторства.

Багато вчених відносять написання канону до більш пізнього періоду, вже після життя Лао-Цзи. Хоча це легко пояснюється тим, що Лао-Цзи усно зраджував своє вчення, а вже його послідовники відбили його в трактаті.

Основна ідея філософії Лао-Цзи полягала в понятті «Дао», який уособлює в собі поняття «Закону» і «Абсолюту». Ідея природного порядку речей, яка не допускає втручання «небесної волі». Все відбувається за законами чистого буття і природного кругообігу, речей в природі і ніяка інша сила не має над цим владу.

Трактат, вчення, писання, канон – безліч назв давали великій, за своїми філософськими підвалинами, книзі. Мова написання трактату проста.

Він не спрямований на те, щоб стати навчальним посібником. Він написаний доступною мовою, щоб кожен, хто його прочитає, вловив сенс і виніс для себе корисний урок. Дао-Де-Цзин дає зрозуміти схему взаємодії всіх речей і явищ буття.

Сучасне виклад книги практично не спотворено. Хоча невеликі відхилення від першого джерела все ж можливо допустити.

Вчення дуже багато разів переписувалося, передавалося з покоління в покоління і напевно, кожен потроху вносив свої корективи. Текст має два розділи – «верхній» і «нижній». Перший розділ «Канон шляху», другий – «Канон благодаті». Обидві частини відображають основну думку назви трактату і ділять його на дві течії розвитку думки. Сам текс написаний римованими віршами, а в його змісті можна знайти безліч діалектизмів, в тому числі і варварських держав.

Текст і основні ідей Дао-Де-Цзин лягли в основу багатьох інших навчань, міфологічної, філософської і культової практики. Також існує велика кількість різноманітних коментарів до канону, написаних як сучасними вченими, так невідомими філософами багато століть тому.

Перша вистава на Заході даного трактату відбулася в середині ХVІІІ сторіччя в Англії на латинській мові. По закінченню часу Дао-Де-Цзин був переведений на багато інших світових мов.

Іван Гудзенко