Віра Бахаї – це монотеїстична релігія,  ціль якої –  духовна єдність всього людства. Три основні принципи є основою її вчення: це єдність Бога –  означає, що є тільки один Бог, як джерело всього створення; це єдність релігії, з якої випливає, що всі головні релігії мають те  ж духовне джерело і походять з того ж Бога; і єдність людства, що всі люди були створені рівними і такими є по сьогоднішній день.

Згідно з ученням віри бахаї, мета людського існування – осягати знання і любити Бога всіма можливими способами, наприклад, через служіння на благо людству, справжня любов і приязнь до близького, розвиток в собі якостей турботи.

Віра Бахаї була заснована в XIX столітті в Персії. Його засновником був Бахаулла, уродженець знатної родини і спадкоємець значних родових багатств. Але його вірність святому Бабі (видатний релігійний реформатор), позбавила його матеріальних благ, даних при народженні, але зате, прославило його дух до таких вершин, що його почали вшановувати як пророка. Після смерті шанованого їм сподвижника, послідовники Баба, стали тепер шукати Бога, вже під його пастирським посохом.

Єдність Бога, єдність релігії, і єдність людства – ось основні показники руху цього релігійного шляху. У вірі Бахаї сприймають історію релігій як загальний процес. Бахаулла стверджував, що Бог завжди відкривався людям через божественних посланців, кожен з яких встановлював свою релігію. Але протиріччя тут немає, бо вважається, що кожна з них ідеально задовольняла вимоги часу і умов життя людей. До цих посланців відносять: всіх видних пророків Авраамових релігій, від Мойсея до Ісая, від Ісуса до Мухаммеда; але і Раму з Крішною, та Буддою з Нанаком, Бахауллу, теж зараховує до своїх попередників. Метою цих посланців служили перетворення характеру людства, в його моральних і духовних якостях.

Історія людства сприймається у вигляді процесу колективної еволюції як свідомості, так і духу. Необхідність кожного історичного періоду розглядається як необхідні кроки до цієї еволюції, головною метою для якої є поступові установи світу, правосуддя і єдності в глобальному масштабі.

В писанні Бахаї, Бог описується як єдина абсолютна сутність, що в якійсь мірі робить її самотньою. Він є всюдисущим і всеблагим за своєю природою. Але від цієї самотності Творець позбавляється процесу творення, який не має ні початку, ні кінця. І хоча він недоступний безпосередньо, все ж він бачиться як свідомість, що правда в абсолютних масштабах. Але воля Бога, завжди виражається через посланників, яких він регулярно відправляє до свого створення.

Віра Бахаї виникла спочатку як мала течія в ісламі. Але за невеликий час існування, вона встигла розвинутися в світову релігію з центрами більш ніж в ста країнах світу і чисельністю понад 5 мільйонів людей. Найбільшими громадами є Близькосхідні держави, а також Індія, за якою йдуть Америка і Європа.

Життєвий шлях послідовників Бахаї лежить через регулярні молитви, вчинення постів, поглиблені медитації, обов’язкове вивчення Писань.

Головною книгою релігії Бахаї, є Кітаб-і-Агдас, що належить перу її засновника Бахаулла. В українському виданні вона носить назву «Найсвятіша книга». І хоча вона була написана арабською мовою, на сьогоднішній день налічується величезна кількість перекладів на вісімсот мов світу. За своєю структурою текст є дуже гнучким і різноманітним. У ньому ви зустрінете: і відповіді Багаулли на питання своїх послідовників, і одкровення самого пророка, і само собою моральні та релігійні правила і рекомендації.

До важливих моментів слід віднести те, що у цій релігії відсутнє духовенство. Замість нього в кожному місті пророк рекомендував створити «Будинок Справедливості» – так званий громадський орган, мінімум з дев’яти осіб, мета  якої займатися справами місцевої громади.

Монашество в Бахаї заборонено, адепти намагаються обґрунтувати свою духовність в звичайному повсякденному житті. Бахаулла забороняв жебрацтво і аскетичний спосіб життя.

Шлюб, на думку Віри Бахаї, існує в основному, для сприяння духовної гармонії, спілкування і єдності між чоловіком і жінкою, а також для забезпечення стабільних і люблячих умов для виховання дітей.

За своєю суттю віра Бахаї є наймолодшою ​​з світових релігій, які претендують на велике майбутнє. Назва її в перекладі з арабської означає  «блиск» або «світло». Що ж, з кожним роком світіння цього шляху все більше розгорається, і хто його знає, можливо через час, полум’я охопить і все людство.

Іван Гудзенко