gikmarВідомий політичний та церковний діяч Каролінського періоду, теолог, каноніст, догматист, літургіст.

Гінкмар Реймський  народився приблизно 805 – 806 роках у Північній Галії. Походив із знатного франкського роду. З дитинства вивчав музику, риторику, теологію, латину, античну філософію.  У 813 році разом із своєю сім’єю переїджає до замку імператора Людовіка І.  В 821 році Гікмар Реймський стає радником імператора Людовіка І.

У 843 році Гінкмара Реймського возводять у сан Архієпископа Реймського. В 844 році Гінкмар Реймський стає предстоятелем Франкської церкви. У 845 році Гікмар завершує будівництво кафедрального Реймського собору.

У 852 році між імператором Лотом І та Гінкмаром Реймським виникає конфлікт Лот І звинуватив Гінкмара у надмірній владі у церковному та світському житті франкського королівства. В 853 році Суасоне відбувся церковний собор, на якому папа Бенедикт ІІІ, визнав закидати імператора Лота І нечесними та брехливими у сторону архієпископа Гінкмара Реймьского. Окрім того на соборі Суасоне папа Бенедикт ІІІ наказав, Гікмару Реймському розробити вчення про сутність світської влади та роль її у спасінні людини.

В 855 році Гінкмар Реймський видає трактат «Про особистість короля та королівської служби». У цьому творі Гінкмар Реймський розповідає про сутність королівської влади. Король повинен бути справедливим та керувати країною по-християнським засадам. На думку Гінкмара король не може бути вищим за єпископа чи папу, адже церковні діячі несуть слова Божі на землі і від них залежить доля правителя. У цьому трактаті Гінкмар Реймський також засуджує світські шлюби. На думку архієпископа Гінкмара шлюб повинен бути лише церковний адже світський шлюб перчить Святому Письму. Король чи Імператор не має давати дозвіл на шлюб, дозвіл дають лише церковні ієрархи. Якщо люди отримують лише світський шлюб, то вони живуть у гріху і не матимуть шансу на спасіння.

У 866 році виходить твір Гінкмара «Тлумачення королю Карлу в захист незалежності церкви». У цьому творі Архиєпископ Гінкмар виде своєрідну полеміку з Карлом, де доводить про необхідність незалежності церкви від світської влади. На думку Гінкмара церква це незалежний організм, який несе мету спасіння людини, а світська влада повинна захищати церкву від ворогів та єритиків. Хоча і Папа Римський повинен мати свою незалежну територію для втілення божественного задуму. Тому Гінкмар закликає світських правителів не обмежувати незалежність церкви та церковної ієрархії.

За своє життя Гінкмар Реймський постійно вів полеміку з правителями, теологами, та церковними діячами про необхідність незалежності християнської церкви від світських правителів і йому це частково вдалося, коли виникли хрестові походи, які скликали папи Римські і світські правителі корилися їхній волі. Тому роль у Гінкмара Реймського в історії католицької церкви величезна, адже він започаткував концепцію незалежності церкви від держави.

У 882 році Гікмар Реймський помирає поблизу Реймса.

БСІД

портал ФІР