Вважається  засновникjв  релігійного руху «Свідки  Єгови».

Народився він  16 лютого  у 1852 році  в містечку Пітсбург  у протестантській родині. Його батьки – Джозеф та Енн Елейза  Расел   були  пресвітеріанами за шотландсько – ірландським походженням , вплинули на його  інтерес до  релігії.  У  молоді роки  Чарльз починає займатися місіонерською діяльністю.  Він розчаровується  в християнстві, з його муками грішників  у пеклі.

Він  шукає близькі до свого світовідчуття  ідеї  в інших релігіях, але   тут їх не знаходив. Тоді він  формулює  своє тлумачення  Священного Писання.  З перших початків це були лише думки відносно головної книги християнства – Біблії. Він  приходить до думки, що душа людська не є безсмертною, а значить  не може бути ніякого загробного життя. після смерті людини  чекає вічне  забуття.

Расел вважає, що  людей  очікує друге славне пришестя Ісуса Христа,  в результаті якого  всі, що повмирали – воскреснуть.  Грішники будуть знищені, а праведники  житимуть  на землі,як  у раю – вічно. У 1878 році одружується  з Мараєю Френсіс  Еклі. Дітей у них не було. Після сімнадцяти років спільного подружнього життя у зв’язку з видавництвом Товариства Сторожової вежі  Мерайя  змушена була залишити свого чоловіка.

З 1879 року  він займається видавництвом журналу  «Сторожова вежа», який виходив  двічі  в місяць.  Заснував  релігійне  товариство  Дослідників Біблії і став його першим президентом. У 1903 році дружина  Расела  згідно своєї ініціативи вирішила розірвати  стосунки  з ним. У 1908 році  після судового розбору було вирішено  судом про неповне розірвання шлюбу,  а судове розлучення  – з виплатою аліментів.

Займався проповідницькою діяльністю,  свої погляди  як підтвердження  своїх  слів  знаходив  у Біблії. У 1910 році  побував за кордоном, особливо  у Палестині  та Росії, де проповідував  тисячам євреїв  у зв’язку з їхнім поверненням  на історичну  Батьківщину.

У 1911 році  як  один із семи членів комітету здійснює подорож навколо землі,  щоб дослідити умови  місіонерської діяльності  в  країнах: Японії, Китаї, Кореї та Індії. Відвідав єврейські релігійні спільноти  у  Палестині  та Галіції, пояснюючи євреям, що незабаром  євреї оселяться  в Палестині, згідно пророцтва. Після повернення в Америку  євреї  влаштували  для Чарльза  Расела  велику овацію  у Нью – Йорку  на іподромі. А промова  самого Расела  була опублікована  єврейськими газетами  як  в  Америці так  і в Європі.

Чарльз Расел  помирає  31 жовтня 1916 року  у м. Нью –Йорк. Після своєї смерті  свою власність  він  заповів  видавництву «Сторожової вежі». Вже  після його смерті, президентом Товариства  Сторожової вежі стає  Джозеф Рутерфорд, завдяки якому була утворена організація, яка отримала назву «Свідки Єгови».

Стрикалюк Богдан, магістр релігієзнавства