Старокатолицтвом прийнято називати послідовників об’єднаних церков, якими були відкинуті рішення католицьків теологів на І Ватиканському соборі стосовно догматів про непогрішимість папи і непорочного зачаття Діви Марії.

Основоположниками руху став німецький католицький теолог Дьоллінгер з Р. Фрідріхом, Ройшем, фон Шультою та іншими духовними представниками. Старокатоликами прийнята програма  зі встановлення канонічного устрою, очистки християнської науки від нашарувань омани, зокрема православних церков, розробки організаційного принципу спільноти з тих чи іншиї приходів. Вони обирають єпископом професора Рейнкенса. Хіротонія над Рейкенсом проводилася в місті Ротердам.

Утворення першої сатрокатолицької церкви відбулося у ХІХ столітті в  Німеччині при Отто фон Бісмарку – противнику папської З 1872 року – в Швеції зароджується Християнсько-католицька церква. З 1874-1875 років – на Боннській міжконфесіональній конференції відкинена думка щодо filioque як незаконного додатку в Символі віри. З 1889 року – підписання декларації  п’ятьма єпископами Утрехтської та старокатолицької німецької й швейцарської церкви, де викладені вісім основних положень:

  • зберегти віру на основі Вселенських соборів;
  • відкинути постанови І Ватиканського собору про непомильність і непогрішимість папи і абсолютної юрисдикції;
  • відвернутися від доктрини непорочного зачаття Марії;
  • не визнання антиянсенистських бул;
  • не приймати дисциплінарні рішення Тридентського собору;
  • заперечення щодо вчення про викупну жертву Ісуса під час звершення Святої Євхаристії;
  • правгнення досягнути єдності міжхристиянських церков;
  • відкинення церковного претендування на світську владу.

Утрехтська унія стала справжньою рушійною силою в Австрії, а потім – Чехословаччині. В США створюється Польська національна католицька церква, від якої відділилася в Польщі католицька церква. Разом зі Словацькою сатрокатолицькою церквою остання вийшла з Утрехтської унії, оскільки змогла модернізуватися наприкінці ХХ-початку ХХІ століття.

Старокатолицьким  церквам  підконтрольні  синоди. За участі мирян відбуваються міжнародні конгреси. Так церквами Уртрехтської унії притримувався шлях модернизації, на відміну від римо-католицької церкви та ІІ Ватиканського собору. Ними проводяться служіння на національній мові, відмінений целібат священиків, введена посвята жінок у священики, благословляються одностатеві шлюби.

З 1874 року був розпочатий діалог з Англіканською та Православною Церквою в місті Бонн. На початку першої половини 30-х років ХХ століття  старокатолицтво зуміло досягнути неабияких результатів у цьому питанні. Старокатолицька церква перебуває у спілкуванні через таїнства з англіканськими та зближується в доктринах православними церквами. За офіційними даними, починаючи з 2015 року чисельність адептів складає 100 000 осіб, більшістю яких притримується Уртрехтська унія: незалежні церкви Німеччини, в Нідерландах, Швейцарії, Польщі, Австрії, Чехії.

Пегас

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Інтерв'ю

Інтерв’ю з Мехметом Ференджі головою Стамбульського фонду культури і науки на тему : Хто такий Саїд Нурсі і що таке «Рісале- і Нур» ?

Шановні читачі порталу «Філософія і Релігієзнавство», пропоную вам прочитати інтерв’ю з головою Стамбульського фонду культури ...
Іслам

Аліди. Хто такі аліди?

Аліди — ісламська община, що походить від четвертого мусульманського праведного халіфа Алі (правління 656–661). Вони ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.