Тесей згідно давньогрецької міфології був сином  Егейського царя Афін і Етри.

Егейське море вбило сина Міноса, тому Крит осадив Афіни, які швидко розорилися, в місті настав непростий період голоду і хвороб, тому Егейському  правителю довелося прийняти умови Міноса. Афіни повинні були щорічно платити данину Міносу, царю Криту. Щороку люди повинні були доставити чотирнадцять молодих людей з найбільш знатних родин міста: сім дівчаток і сім хлопчиків.

Дітей згодовували величезному і кровожерливому Мінотавру, який перебував в лабіринті міста. Тесей, дізнавшись про це, вирішив принести себе в якості щорічної данини, незважаючи на те, що його батько був категорично проти такого необачного вчинку. Юнак мав намір перемогти жорстокого Мінотавра. Тесею вдалося переконати батька в своїй правоті, заявивши, що якщо йому  вдасться повернутися, він поставить білі вітрила на свій корабель, а якщо він зазнає невдачі, вітрила будуть чорними.

Міф про Тесея і Мінотавра

Коли корабель з молодими людьми прибув на Крит, цар Мінос сам вирішив оглянути «данину», щоб переконатися в тому, що Мінотавр зможе поласувати гідними людськими жертвами. Увійшовши до палацу, Тесей відразу звернув увагу на красуню дочку свого найлютішого ворога. Дівчину звали Аріадною. Це було кохання з першого погляду. Незабаром дівчина дізнається про мету, з якою прибув Тесей, і, також закохавшись в нього, вирішила допомогти юнакові, оскільки, вбити Мінотавра, і вибратися з лабіринту було нездійсненним завданням. Красуня подарувала коханому клубок золотої нитки, яка могла допомогти герою знайти дорогу з лабіринту.

Коли Тесей увійшов до лабіринту, він почав розкручувати клубок з золотими нитками, щоб пізніше знайти вихід. Виявивши Мінотавра, він першим ділом спробував вимотати звіра. Коли Мінотавр виснажився, герой схопив  його за ріг і пронизав його мечем. Назад Тесей повертався, слідуючи золотим ниткам Аріадни.

Після перемоги Тесей зустрівся з коханою і незабаром вони разом вирушили до Афін. Під час подорожі трапився сильний шторм, який змусив подорожніх зупинитися на острові Наксос. Аріадна, яка була нездорова, зійшла з корабля. В одних легендах говориться, що Тесей покинув її. В інших – що дівчину забули. А по-третє, що корабель віднесло в іншому напрямку через погодні умови. Правда в тому, що корабель пішов, залишивши Аріадну на острові і тим самим розділивши молодих людей. Бог Діоніс  знайшов дівчину, і зробив її своєю дружиною.

Тесей через ейфорію тріумфу забув поміняти чорні вітрила на білі. Батько юнака, побачивши чорні вітрила, які означають загибель сина, вирішив, що Тесея вже немає в живих. Він не витримав такого горя і кинувся в море.

Зійшовши на трон, Тесей вирішив назвати море Егейським, на честь свого батька. Завдяки призначенням королем юнакові вдалося об’єднати народи, на основі яких і утворилася могутня  Афінська держава.

Іван Гудзенко