Бог виноробства і виноградарства, продуктивних сил природи, в давньогрецькій міфології . Його зараховують до пантеону  молодших олімпійців. Походження  імен Діоніса – Бахус, Вакхос, Ліей – дає підстави вважати, що спочатку він був  фракійським богом, культ якого широко поширився по грецькому, а пізніше і з греко-римського світу.

Місцем народження бога виноробства прийнято вважати Фіви, хоча в різних джерелах його батьківщиною називають Крит, Наксос, Елідос і Елєфтерія. Діоніс – син Зевса, єдиний з олімпійців, чия мати – Семела – була смертної. Однак народжений був своїм батьком: згідно з міфом, за намовою Гери, що задумала погубити коханку чоловіка, Семела попросила Зевса з’явитися до неї в його справжньому вигляді, тобто в громі і сяйві блискавок. Смертна не витримала  божественного сяйва і згоріла, але перед її смертю Зевс встиг витягнути з утроби Селени дитину і помістити його собі в стегно, звідки через 3 місяці і був народжений Діоніс.

В античних пам’ятниках культури Діоніс представлений молодим, красивим,трохи  жінкоподібним юнаком з тонкими, фемінними рисами обличчя. Серед атрибутів бога найбільш значущими і символічними є посох, вирізаний з фенхеля і жезл, обвитий виноградною лозою – символом родючості. Вірний супутник Бахуса – бик (також уособлював родючість), в образі якого він сам нерідко зображувався в творах мистецтва, оточений менадами – жрицями свого культу.

У грецькій міфології Діоніс був також покровителем рослинності, зокрема фруктових дерев, плоди яких він власноручно наливав соком. Найбільше Діоніс шанувався людьми за здатність дарувати їм терплячість і старанність, необхідні для набуття багатства, а також радість і волю до життя, освіжаючи тіло і дух і надихаючи на досягнення творчих натур.

Іван Гудзенко