Аїд в грецькій міфології був  богом мертвих. Він жив у своєму палаці в підземному світі, куди потрапляють грішні душі людей, яких поховали належним чином. Одного разу Аїд, після довгого перебування в своєму палаці, відчув себе самотнім. Оскільки жодна смертна жінка або богиня не хотіла жити в такому темному і сумному місці, Аїд почав шукати кандидатів в королеви Пекла самостійно.

Одного разу він помітив красиву молоду жінку на ім’я Персефона, дочку своєї сестри, Деметри, богині землеробства. Коли прекрасна Персефона збирала квіти, земля раптово здригнулася, і розкололася. З надр з’явився Аїд на своїй колісниці і викрав Персефону. Однак Персефона, не дивлячись на її здивування, закричала, перш ніж зникнути. Дівчину почула мати, яка швидко кинула свої сільськогосподарські роботи, в результаті чого посіви були паралізовані. Богиня відправляється на пошуки дочки. Ці події викликали голод серед людей і богів, через що останні були змушені втрутитися.

Міф про викрадення Персефони Аїдом

Сцена викрадення не залишилася непоміченою, оскільки Геліос (Сонце) став свідком події, і розповів про це Деметрі, яка зажадала, втручання Зевса. Він погодився і попросив свого брата звільнити Персефону. Незважаючи на це, володар Пекла відмовився, і ніхто не зміг змусити його змінити свої наміри. Деметра, розлючена відмовою, залишила Олімп і свої завдання по сільському господарству, замаскувалася і сховалася від світу. Потім почався жорстокий період для людства. Пшениця і інші рослини відмовлялися рости і проростати. Голод міг погубити все людство.

Зіткнувшись з такою загрозою, боги були змушені знову заступитися. Зевс попросив Аїда звільнити Персефону, з огляду на наслідки його попередньої відмови для світу. Аїд, знаючи правила Підземного світу, заявив, що дівчина не може покинути його володіння, адже вона спробувала їжу підземного світу. Коли полонянку запитали, чи їла вона що-небудь під час свого перебування, Персефона заявила, що куштувала зерна граната.

Незважаючи на таке суворе правило, для блага світу було досягнуто згоди: протягом трьох місяців Персефона буде жити з Аїдом в підземному світі, а іншу частину року буде вільна. Дівчина не була рада залишатися в підземному світі навіть на три місяці, але правил і законів потрібно було дотримуватися. Радіючи частковій свободі  дочки, Деметра повернулася до своїх обов’язків, і світ позбувся загрози вимирання.

Іван Гудзенко