Сатира, а то і відверте глузування, на релігію представлені не тільки в США, а має цікаві та провокативні прояви і на європейському континенті. Наведенні нижче «культи», так чи інакше, мають певний політичний присмак. Також вони володіють постмодерним та нонконформістським відтінком. При цьому вони можуть проповідувати різноманітні політичні та соціальні ідеї, але у епатажному вигляді. А ступінь втілення може бути різноманітнішим: від арт-проекту та інтернет-діяльності, так і до вуличних вистав та активних акцій. [Мої коментарі у квадратних дужках].

  1. РЕЛІГІЯ СТРАХУ

ПАРОДІЙНА РЕЛІГІЙНІСТЬ: Євразія

В Німеччині в 2000-х активно діяла «Церква Страху» (нім. Kirche der Angst). Англомовний аналог: The Church of Fear / COF. Церква є продуктом німецького провокативного митця Крістофа Шлінгезіфа. Вперше вони появилися в 2003 році у Венеції (Італія) у формі переносної каплиці, і з того часу побувала у різних містах. А з 2005 року мають власну будівлю церкви у німецькому Кельні, яка навмисно почала «правити» у Всесвітній день католицької молоді.

Головна суть її полягає у пародійному, а від того, і критичному погляді на «культуру страху», яку проводять держави та церкви. Церква Страху звинувачувала політиків та медіа у нагнітанні різноманітних страхів, зокрема страху перед терористами. [На час публікації статті, вони могли вказати на нагнітання ЗМІ, щодо епідемій]. Метою вони ставили собі боротьбу із терористичною монополією політиків. До прикладу, англійський акронім їх церкви – COF, було натяком на антитерористичну істерію тодішнього американського президента Буша-молодшого. Також вони пов’язанні із Міжнародною асоціацією всіх жертв тероризму та намагаються давати, всупереч ЗМІ, власні посилання на терористичні акти.

Церква Страху має своє святе письмо: «Дерево Страху» (нім. Der Baum der Angst). Їхня догматика йде через концентрування на почутті страху та «поклонінню» йому у формі псевдо-релігійних ритуалів. У згадуваному писанні знаходимо наступне про створення світу: «Вони [боги] дали йому [людині] більш всього, страху і всіляких тварин, щоб він не тільки боявся себе і своєї сім’ї, як це було на початку, але він також повинен був боятися тварин і прогнозу погоди, засобів масової інформації та самих законодавців. Тоді страх і страх перед страхом перед людиною були тільки стійкістю і обережністю, які він виявив – Народилися від Страху і Вмирають у Страху. Ти проклятий!». А у своєму своєрідному маніфесті вони всерйоз стверджують: «Страх – це сила! Тривога – це наш вибух! Ні Один лідер, ні Бог не Ведуть Вас! Страх – це Двигун у Вашому Терорі!».

  1. ПАРТІЯ САТИРИ

ПАРОДІЙНА РЕЛІГІЙНІСТЬ: Євразія

На сьогоднішній час можна наткнутися на німецьку пародійну релігію, яка має назву «РЕЛІГІЯ» (нім. Die RELIGION). Даний акронім можна перекласти, як: Релігія вічного життя, внутрішньосімейного статевого життя, з божественним одкровенням та милосердям (нім. Die Religion für Ewiges Leben, Innerfamiliären Geschlechtsverkehr, Irgendwas mit göttlicher Offenbarung und Nächstenliebe). Була заснована вона у вересні 2013 році членами партії «ПАРТІЯ» (нім. Die PARTEI). Політична організація виділяється сатиричними акціями та заявами, а її глава з сатирика став депутатом Європарламенту [німецький Зеленський].

Їхнє вчення полягає в тому, що кожен для себе вирішує в що і кого йому вірити, що йому практикувати і які заповіді для нього є священними. Як наслідок кожен може стати священиком чи навіть пророком. Прийом у РЕЛІГІЮ надзвичайно простий: необхідно просто відправити особисті дані в молитві і протягом тижня буде отримано підтвердження у членстві. Організація має за мету об’єднати існуючі вчення та тим самим припинити релігійні конфлікти. Їх концепція нагадує ітстизм – це коли люди вірять в якесь невизначене божество, але утримуються від конкретної теології та догматики.

Організація пародіює католицьку церкву. Зокрема, общину очолює анти-папа, який є представником Мартіна Зоннеборна на землі і змінюється протягом чотирьох років за допомогою гри «Подорож в Єрусалим». Варто пояснити, що Зоннеборн – це засновник та глава ПАРТІЇ, а згадувана забава є німецькою назвою рухливої гри «Гарячі стільці». Також вони нерегулярно випускають свій журнал «Вартова Вежа» (нім. Der WACHTURM), що є відсиланням на релігійну організацію «Свідки Єгови».

  1. КУЛЬТИ ЖІНОЧОГО ОРГАНУ

ПАРОДІЙНА РЕЛІГІЙНІСТЬ: Євразія

Ще одним прикладом із Німецької Федерації є «Церква Святої В*гіни» (нім. Kirche der heiligen Vagina / KdnV). По-суті, це є не більш, ніж стьобом над всім, і живе практично тільки в онлайн-просторі. Веб-сайтом займається Фолькер Стої, який є андеграундним політиком (очолював анархістську партію) та музикантом. Як видно із назви, вчення даної групи обертається навколо поклонінню жіночому органу та маніпуляцій із ним, що доведено до абсурду. «Кожна в*гіна є чистим джерелом духовної в*гінальної енергії. В*гіна – це Святий Грааль!». Відповідно, вони називають себе в*гіністами. Насправді, якщо відкинути глузування, то жіночі органи були у поклонінні у древніх культах родючості, як-то богиня Шиле На Гіг, і навіть у сором’язливому християнстві є образи із символічним зображенням в*гіни навколо Діви Марії.

Одначе попри стьоб, KdnV не переходять меж. Вони визнають, що жінкам у всьому світі проявляється мало поваги. А, також, всерйоз виступають проти насильного та платного сексу.

Куди більш активними є «Братство Святої В*гіни та всіх орг*змів» (ісп. La Cofradía del Santo Coño de Todos los Orgasmos) та її аналоги у сучасній Іспанії. Появу можна віднести до 8 березня [що символічно] 2013 року в місті Малага. А згодом виникли «сестринства» в інших регіонах Іспанії. Спочатку рух був пов’язаний із профсоюзом CGT, але після епатажних псевдо-церковних процесій, останні відмежувалися від «церкви». А в 2014 році найбільш ревні активістки навіть попали під суд за образу релігійних почуттів. Провокативною особливістю руху є пронесення великої Св. В*гіни, як і в хресній ході, як сакрального предмета.

З вищеописаного, стає очевидним, що «церква» є радикальним феміністичним проектом. Вони виступають за право жінки вільно вибирати, як і коли народжувати їм дітей, адже рух виник як реакція на тодішній анти-абортний закон. Додатково, вони проти домашнього насилля та дискримінаційних статевих ролей. В цьому вони звинувачують католицизм з його гендерними забобонами, а своїми акціями хочуть підкреслити непокору католицькій церкві.

  1. ЗОМБІ-ОРГАНІЗАЦІЯ

ПАРОДІЙНА РЕЛІГІЙНІСТЬ: Євразія

В Словенії існує доволі поширена пародійна релігія, що організована у «Транс-універсальну Зомбі-Церкву Блаженного Дзвону» (словен. Čezvesoljska Zombi Cerkev blaženega zvonjenja). В сусідній Хорватії мають невелике представництво. Початок беруть внаслідок анти-корупційних протестів у Словенії протягом 2012-13 років. Як організація оформилася в 2013 році, а на наступний рік стала офіційною релігією в своїй країні. Очолює словенську церкву протоірей Рок (словен. archpriest Rok), а в Хорватії – протоірей Домагой І Левине Серце (словен. archpriest Domagoj I the Lionheart). Повну назву церква отримала, коли під час протестів тодішня влада Словенії назвала мітингувальників «зомбі». Станом на 2019 рік, за словами представників руху, мають понад 12 тисяч адептів. Згідно словенської статистики це робить їх п’ятою за розміром конфесією у своїй країні.

А тепер трохи зомбі-догматики. 2013 рік об’явлений першим роком «зомбічного» календаря. В 2014 році вийшло священне писання: «Свята книга Транс-універсальної Зомбі-Церкви Блаженного Дзвону» (словен. Sveta knjiga Čezvesoljska Zombi Cerkev blaženega zvonjenja). Світ появився з «Великого Бонгу», а не з Великого Вибуху. Тому кожна парафія має дзвонити за допомогою каструль, дзвінків та сковорідок. Цікавою в них є ритуал дзвонити перед Храмом корупції та первородного гріха, так вони називають будівлю свого парламенту [як і наша ВРУ]. Своїм послідовникам приписується не садити ГМО-сорти та займатися любов’ю принаймні раз в тиждень. Не вірять у існування пекла, на відміну від раю, який персональний відповідно до побажань віруючого. Священники проводять не тільки меси, а також оформляють шлюби. Як і у вищеописаних прикладах, римо-католицька церква висловила обурення.

Варто зазначити, що організація займається значною благодійною діяльністю. На тих самих «дзвінких» процесіях вони збирають кошти та речі для Словенської асоціації друзів молоді та Червоного хреста. Додатково вони беруть участь у допомозі одиноким матерям, безхатченкам, громадянам без медстрахування та біженцям із Сирії. А в Новій Горіці заснували клініку по принципу «pro bono», тобто на волонтерських та безкоштовних засадах.

  1. СМЕРТНИКИ ЄЛЬЦИНА

ПАРОДІЙНА РЕЛІГІЙНІСТЬ: Євразія

А от у Російській Федерації функціонують групи «Yeltsin Death Brigades», або російськомовний аналог: «Бригады смертников Ельцина». Їхня пародійна догматика несе назву «езотеричний єльцинізм». Як видно із назви вони є фанатами першого президента РФ. Для них Єльцин – це не просто людина, а мало не трансцендентна сутність, яка перемогла совдепівську чуму. Для них він «ледовласый вождь», у якого, після «коли зійде Чорне Сонце», буде Друге Пришестя. Єльцин при цьому засідає в палатах Вальгали, де спочиває із іншими воїнами. Велику роль відведено для випивки, бо для єльциніста напитися – це і є причастя. Випивка – це створення через руйнування. Хоч випивка і руйнує тебе, але через неї ти і створюєш себе. Для єльциніста напитися, означає як і для вікінгів, відчувати зв’язок із предками. В їхньому розумінні – це скінхеди 90-х, які активно брали участь у бійках.

Появу YDB відносять до 2014 року, як групу у «ВКонтакті»: «Правый Израиль». Ідеологом руху є Мирон Потоп. На поточний час вони мають групи в Москві, Санкт-Петербурзі, Чебоксарах  та Нижньому Новгороді. Поза Росією є представництво у Харкові. Для представників руху, 90-ті – це не розруха, а час великих можливостей та вільного ринку, а Єльцин – уособлення цього часу. Вони займаються тролінгом, як інтернетним, так і вуличним, по відношенню до всіх політичних груп, як совків, імперців, нацистів, так і ЛГБТ із анархістами. Наприклад, беруть прапор Ізраїлю, йдуть до прилавків із націоналістичною літературою, та пропонують «візитку Яроша» [Правий Сектор]. Себе вони, в жартома, називають «праворадикалами лівого спрямування», а частина себе називає «аполітичними неформалами». Якщо спробувати їх віднести до якось субкультури, то найближчими, на мою думку, до них будуть S.H.A.R.P. – «Скінхеди проти расових пересудів». Також вони виступають проти ЗСЖ-ків [здоровий спосіб життя], але за фізкультуру, адже треба і постояти за себе під час сутичок. Зокрема, московські групи можуть зупинити перехожих на вулиці із метою випити, потім починають мову про політику і переконують, що за Єльцина було краще.

***

На кінець, по одному реченні можна розказати про різні політизовано-пародійні проекти, що не набули подальшого розвитку. В Куенко (Іспанія) в 2013 та 2015 роках була проведена екологічна псевдо-церковна хода «Священна радіоактивність вічної пам’яті» (ісп. Santa Radioactividad del Perpetuo Recuerdo) проти сховища радіоактивних відходів. На російському найбільш впливовому атеїстичному сайті – www.ateism.ru, існує пародійна стаття Церковь святых санкций, яка висміює пропаганду путінської Росії, щодо того, що «санкції проти РФ – це благо!». Наша Україна теж має, що показати у відповідь! Конституціанство – українська інтернет-релігія із правовим ухилом, що організована, як «Украинская Православящая Церковь», а вчення було надано «Правосознательным Голосящим Мегакотом» (ПГМ).

Дмитрук Андрій

Джерела:

http://www.church-of-fear.net

https://www.bpb.de: Partei für Arbeit, Rechtsstaat, Tierschutz, Elitenförderung und basisdemokratische Initiative;

https://de.wikipedia.org: Church of Fear; Partei für Arbeit, Rechtsstaat, Tierschutz, Elitenförderung und basisdemokratische Initiative; Religionsparodie

https://www.kdhv.de;

https://www.bergenrabbit.net: Св.Вагина на марше;

http://www.tiffotos.com: lLa Cofradía del Santo Coño de Todos los Orgasmos

https://en.wikipedia.org: Trans-Universal Zombie Church of the Blissful Ringing;

https://www.total-slovenia-news.com: The Trans-Universal Zombie Church of the Blissful Ringing:Slovenia’s 5th Biggest Religion;

https://lenta.ru: «Ельцин был скином»;

https://paperpaper.ru: «Невозможно запороть нонконформизм»:кто такие Yeltsin Death Brigades и почему они глумятся над всем на свете.