ДушаЩо таке душа? На це запитання не так легко відповісти. Вже  багато філософів намагалися осмислити його. Я спробую написати свої роздуми щодо цієї теми.

Взагалі душу ми можемо осмислювати або як матеріальну, або нематеріальну сутність. Звичайно знайдуться і такі особи які будуть заперечувати саме її існування. Щодо поняття дух, то його ми в цьому есе будемо вважати вищим проявом душі.

Спочатку поговоримо про матеріалістичне  пояснення нашого питання. Багато хто з філософів вважили, що душа це найтонша матерія, по суті вона є тілом. В сучасному столітті навіть вирахували її вагу це  поширене уявлення про25 грам, деякі науковці вважають, що 33 чи31 грам. Так ми приходимо до теорії тілесності душі.

Інше ідеалістичне чи релігійне пояснення стверджують , що душа це нематеріальна сутність. Вона є диханням Бога чи його частинкою, тобто сама божественна. Без неї тіло не може рухатись, мислити чи діяти. Тільки душа може вибирати між добром чи злом одягаючи тіло.

Щодо сутності душі без тіла важко щось сказати. До того як я народився чи існував я? Та людина яка вірить в щось окрім тіла каже так. Я думаю, що душа існує і без тіла. Зараз не будемо обговорювати проблему перебування душі після смерті. Рай , Пекло, Чистилище чи зміну одного тіла на інше не розглядатимемо.

На мою думку душа існує до тіла. До того як я народився не було добра чи зла. Чиста сутність не мала імені, країни, не знала страждань і смерті. Як же її ми назвемо? Хоча вона перебувала за межами суперечних категорій і не була названою, але для цього есе потрібно її осмислити. Душа це – чиста свобода, абсолютна цінність і чеснота, світло, яке все освітлює, Справжнє Добро. Тільки отримуючи тіло вона пізнає добро і зло, забуває про свою сутність, відчуває біль, нещастя страждання, тоді вона взнає про полярність матеріального світу.

Людина може вдосконалити себе. Тобто трансформувати своє тіло і розум. Вона повинна зрозуміти, що душа через волю керує тілом тренуючи його і збагачуючи розум знаннями, щоб прийти до осмислення свободи особистості. Зрозуміти , що я це не тільки спогади, мрії, тілесні потреби. Вірніше сказати сутність людини, її Вище Я  це – свобода, як незнищенна Душа. Ні хімія, ні фізика чи математика не пояснять цього питання. Приблизно охарактеризувати її сутність можуть тільки релігія, філософія, психологія, чи власний досвід пережитого глибокого самозаглиблення в безодню її сутності. А далі все за межею нашої земного полярного розуміння…

Клок Тарас

Аспірант Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки