Наступний пост про джайнізм, який нарешті зможе сформувати у вас власне бачення цієї релігії. Попередні публікації:
Джайнізм, як національна релігія Індії
Життя та діяльність Вардхамани, основоположника Джайнізму
Джайнізм після Вардхамани. Розкол джайнізму

Даний пост стосуватиметься світогляду джайнізму. Ітак розпочнем:

Джайнізм виник і сформувався в тому ж історико-культурному полі, що й індуїзм, буддизм і сикхізм, і тому має багато загальних з ними рис, характеристик, ідей і понять (карма, сансара, дхарма, нірвана, або мокша, і т. д.).

Джайнізм не заперечує існування богів, але в загальній схемі всесвіту відводить їм вельми незначне місце. Світом у джайнізмі керує загальний закон, а не воля бога-творця, що періодично створює і руйнує цей світ. Вічне існування всесвіту ділиться на нескінченне число циклів, кожний з яких проходить період поліпшення (утсарпіні) і занепаду (авасарпіні).

Світогляд джайнізму

В центрі джайнськой релігійно-філософської доктрини – проблема буття особи. У трактатах-сутрах висловлюється вчення про шлях до звільнення з круговороту нескінченної зміни народжень і смертей. Воно може бути досягнуте отриманням “трьох скарбів? (тріратна):

  1. Правильним переконанням, або баченням істини (самьягдаршана).
  2. Правильним пізнанням (самьягджняна).
  3. Правильною поведінкою (самьяг-чаріта).

Правильне переконання припускає погляд на світ відповідно до джайнськім канону. Згідно з його встановленням, світ функціонує унаслідок взаємодії джив (живого) і 5 видів неживого:

  • простори (акаша)
  • умови руху (дхарма)
  • умови спокою (адхарма)
  • матерії або речовини (пуд-гала)
  • умови часу (калу)

Число джив, вічних і нестворених, нескінченно.

Ними володіють не тільки люди, боги, тварини і рослини, але і скелі, камені, води і інша суть і природні явища. Дживи взаємодіють з матерією карми, знаходять тіла і народжуються в цьому світі у вигляді живих істот, потрапляючи в нескінченний круговорот сансари.

Відносини живого і неживого проходять різні стадії, починаючи від того, що “притікає” речовини карми до джіве і кінчаючи мокшою – повним звільненням дживи від пут матеріального світу. Різні фази цього відношення описані в категоріях “правильного переконання”.

Друга “коштовність” у Джайнізмі – “правильне пізнання” показує засоби пізнання (прамана) і методи (найя). Джайністська теорія епістемології була розроблена вельми тонко і витончено. Особливу роль в ній грала доктрина неєдиності (анеканта-вада), що припускає умовність і неповноту всякого вислову про об’єкт пізнання.

Знищення карми може бути досягнуте через подвижництво, а запобігання новій притоці “речовини карми” забезпечується строгою дисципліною. Вона зводиться до дотримання основних обітниць: ненасильства, тобто незавдання шкоди всім живим істотам (ахімса), правдивості (сатья), непривласнення чужого (астея), цнотливості (брахмачарья), а також відмови від власності і стриманості від суєтних прівязанностей (апаріг-раха).

Обітниці розумілися буквально і строго. Джайнам не дозволялося займатися сільським господарством, оскільки воно було зв?язане із знищенням рослин і вбивством комах і дрібних тварин в грунті. Їм наказувала строга вегетаріанська дієта. Воду для пиття належало проціджувати, у рота носити пов?язку, щоб зберегти життя дрібним істотам, що живуть у воді і повітрі. Джайни носили з собою спеціальні вінички, змітаючи з дороги мурашок і інших комах, а з настанням темноти і взагалі не виходили з дому.

Подібні строгі аскетичні учення і склали основу джайністської етики. Джайністські ченці повинні були неухильно слідувати суворим розпорядженням статуту. Для мирян, що також входили в джайністську общину, правила були менш жорсткими, але і повне звільнення для них було недоступне.

До загальнийіндійського фонду ідей входять і джайністські класифікаційні схеми, відображені в його космології, міфології і інших комплексах уявлень, що відобразили джайністську картину світу.

Обрядове життя джайнів-мирян в своїх основних частинах повторює життєвий цикл індуїста. Загалом джайністські общини вбудувалися в соціальну структуру індуїста, утворивши в ній особливі касти.