Завдяки збереженим реліквіям, можна сказати, що індійська міфологія з’явилася більше 3-х тисяч років тому. Основний документ, на який потрібно опиратися при описі міфології Індії —  це «Рігведа». Книга, в якій стихії звеличуються до божеств. Крім неї існують ще «Махабхарата» і «Рамаяна», спираючись на які можна багато дізнатися про основні міфи і божественний пантеон древніх індійців.

Витоки індійської міфології

Індійська міфологія дуже складна і включає в себе різні традиції і міфи, тому при її вивченні потрібно враховувати, на якій території країни вона існувала. Завдяки неоднорідності населення і великій території, міфологію Індії можна розділити на дві категорії. Перша — ведична, яка зародилася в північно-західному напрямку і прийшла від індоіранських зв’язків. Друга — індуїстська міфологія, основою якої виступає міфологія вед і давня індійська література, саме з індуїстської міфології з’явився індуїзм.

З чого все почалося або міф про зародження світу

Незважаючи на різні трактування того, як з’явився світ,  найчастіше зустрічається міф про половинки яйця,  які з’явилися в океані. Після того, як яйце тріснуло з’явилося божественне  творіння — Брахман.

Він від’єднав шкаралупу, і так зародилися небесне склепіння і тверда земля. Брахман не хотів існувати на самоті, подумки він уявив 6 своїх дітей, які породили все живе на Землі та інших божественних і демонічних створінь. Предки дітей Брахмана створили день, ніч, зірки, сонячний і місячний диск. В індійській міфології богом, що відповідає за існування цього світу, вважається Вішну. Його злий прототип — Шива, який бажає зруйнувати творіння Брахмана і його нащадків.

Пантеон богів

Одні джерела стверджують, що індійський пантеон складався з 33 богів, інші говорять про 333-х. Існують божества небес, землі і проміжні, їх прийнято ділити на Тримурти і Локапал. Перші це прабатьки, до них відносять Брахмана, Шиву, Вішну, другі — відповідальні за стихії, вони розділені на вісім сторін світу, найбільш відомі — це Індра, Варуна і Агні. У міфах вони виглядають як людина, але мають кілька зайвих частин тіла, наприклад, Брахман зображується з чотирма руками і трьома головами.

Міф про появу Смерті

Брахма не створював Смерть і люди могли жити вічно, але це призвело до перенаселення, так що Земля звернулася до Брахми. Він, побачивши в якому стані світ, прийшов в лють і став спопеляти людство, до того моменту, як бог Шива встав на захист Землі. Тоді з’явилася Смерть, яка повинна була віднімати життя у людей. Але вона того не хотіла і благала, щоб її позбавили від цієї необхідності. Смерть почала плакати і, згідно з міфологією, її сльози дали початок захворювань, пороків, які знищили б людей замість неї.

Іван Гудзенко

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Іслам

Аліди. Хто такі аліди?

Аліди — ісламська община, що походить від четвертого мусульманського праведного халіфа Алі (правління 656–661). Вони ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.