Хеттська міфологія об’єднала в собі культури різних народностей. В її основі лежать стародавні індоєвропейські міфи, які відіграють велику роль у формуванні божественного пантеону хеттів. Крім індоєвропейської міфології, в хеттській є запозичені міфи з Лувії, Хуррітії, Палайї.

Боги хетської міфології

Божественні творіння  хеттів традиційно поділяються на ті, функції, які вони виконують. Крім цього, розподілу існували боги, які очолюють пантеон. Одними з таких є:

  1. Тару або Тешуб, що відповідає за грозу і порядок на землі і в небі;
  2. Вурусема, дружина Тару, яка допомагає зберігати стабільність в повітрі і на суші;
  3. Естан або бог Сонця;
  4. Телепин, що дарує багатий урожай, відповідальний за родючість;
  5. Іллуянка, несуча хаос і руйнування, є злим богом.

Міф про звільнення природи

Злий Бог пов’язав все живе і неживе: «Риба в воді стала пов’язана. Доли пов’язані. Крила орла пов’язані…», коли Камрусепа, божественна помічниця Тару, дізналася про це, то негайно спустилася на Землю, щоб допомогти природі. Вона виступила в ролі визволительки, розв’язавши річки, рибу, хвилі і тварин. Завдяки її силі Варусема змогла продовжити сидіти на божественному троні, який був зв’язаний.

Міф про Телепіна і дочку Океанів

Бог Океану ополчився на людський рід і забрав в морську безодню Естана, сонячного бога. І вся земля покрилася мороком, але боги нічого не могли зробити з Океаном, той був занадто злий. Тоді був обраний Телепін в якості гінця, його послали до Океану, попросивши повернути бога Сонця. Могутній Океан відчув страх при його вигляді і повернув Естана, віддавши ще свою дочку. Телепін взяв її за дружину, але Океан хотів отримати щось натомість. Тоді Тешуб вирішив подарувати йому тисячу голів бика і зграю овець, що складається з тисячі голів.

Сказання про богиню хаосу

Тару бився з Іллуянкой, але та перемогла, забравши у нього очі і серце. Щоб їх повернути, бог грози одружився на смертній жінці, яка народила від нього хлопчика.

Коли той виріс, вибрав в дружини собі дочку богині зла. Тару попросив сина принести йому очі, серце, які вкрала Іллуянка. Син приніс їх батькові, і він зміг знову вступити в бій проти зла. Почали Іллуянка і Тешуб битися, але бог грози побачив, що у богині хаосу його син. Хотів було він вже здатися, але син сказав батькові, щоб бився з Іллуянкой. Тоді Тешуб убив Змія зла і свого первістка.

Іван Гудзенко

Поделитесь эмоциями

Супер статья
2
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Іслам

Аліди. Хто такі аліди?

Аліди — ісламська община, що походить від четвертого мусульманського праведного халіфа Алі (правління 656–661). Вони ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.