ДжайнізмРелігія

Космологія джайнізму

Джайністською космологією називаємо  описання форм та функціонування локи (Всесвіту) з його складовими. Тобто для неї всесвіт є нествореною істотою, де відсутній початок та кінець. Джайністські тексти описують всесвіт подібний стоячій людині,  з розставленими ногами і обпертої на талію рукою.  Сам всесвіт широкий зверху, в середині вузький, знизу –широкий.

Джайністи стверджують про Всесвіт як складову шести дравьїв –субстанцій, класифікованих як джіва та аджіва. Душі–Джіва є реальністю, окремою від тіла, в якому перебуває. Характерними для нього є свідомість та знання зі сприйняттям (чатана та упайога). При розладі та походженні  зникає один стан душі і з’являється інший – гуни душі.

Космологія джайнізму

Проводять класифікацію п’яти видів почуттів джіви. Перший отримав назву спаршендрії (одне почуття), другий – реасендрію (з двома почуттями), третій – дхарнендрію (з трьома почуттями), четвертий – чкшуендрію (з чотирма), п’ятий – шротендрію (з п’ятьма).

Крім джіви (живих істот) є ще й аджіви – неживі істоти. Сюди відносимо матерію – пудгалу. Здатна ділитися на три енергії: тверда, рідка, газоподібна, тонкі матеріали з абсолютними частинками. Основний будівельний блок матерії –параману.  Параману з пудгалою є вічними та нерушимими. Матерія здатна комбінувати та змінювати форму, а от якості залишаються такими як і раніше. Він не може бути створений і знищений. Після матерії йде простір (акаша) і час (кала).

Акаша є субстанцією, котра містить аджіву, матерію, принцип руху, спокою та час. Простір всюдиприсутній, складаючись з безкінечних просторових точок. Кала є вчною субстанцією де уся дія, зміна або модифікація досягаються  протягом часу.

Отож, за постулюванням джайністів вічно існуючий світ працює за універсальними природними законами. Форма всесвіту тверда та незмінна. Світ наповнюють живі істоти. Найменші з таких отримали назву нігод. Є два види нігод: нітья та ітара. Перші здатні перевтілюватися протягом вічності у них, інші – перероджуються в інших істот.

В Райлоці можна зустріти тварин та рослин, середінм світом обмежені люди. Нижчий світ представляють пекельні істоти –нараки, верхній та середній світ, три сфери нижчого світу належать девам.

Також джайністські тексти поділяють всесвіт на три частини. Першою частиною слугує Урдхва Лока, котру називають царством богів; другою – царство, в якому існують люди, тварини, рослини; третя  Адха Лока – царством пекельних істот або ж пекельних регіонів.  В Урдхві Лоці є обителі з областями напівбогів – не звільнених душ. У Мадхью Локу входять 1800 йоджанів, половина з яких вгорі, внизу на земній поверхні.

Цей світ населяється джіотішками девами над землею, людьми, тіріанчами (тварина, птах,рослина) на поверхні, вьянтарськими девами – на нижньому рівні землі. Нижній світ нараховує сім частин пекла, які населяють півбоги з пекельними істотами. Представлені останні сімома відділами пекла: ранта прабха-дхармою, шаркара прабха-ваншою, валука прабха-мегхою, панк прабха-анджаною, дхум прабха-аріштою, тамах прабха-магхавою, махатма прабха-маадхавою.

Панас Вернигора

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Джайнізм

Джайнізм

Джайнізм у сучасному світі

Джайнізм підсилився завдяки тісно пов’язаним джайністським  співтовариствам, де загальні інтереси, відданість вірі скріплювалися.  Початок ХІХ ...
Джайнізм

Що таке джайнізм?

Історія виникнення джайнізму і його засновник Джайни вірять, що їхня релігія насправді існувала вічно. Вчення ...
Джайнізм

Анекантавада

Дослівно це поняття перекладається з санскриту – вчення про не виключність. Є одним із принципів ...