Раджа-йога – класика духовної філософії Індії, суть якої найбільш наближена до того, з чим асоціюється йога в західному суспільстві (тобто, з практикою медитації). Основою для даного напрямку є священні тексти Йога-сутри. Завдання, яке стоїть перед людиною, практикуючою раджа-йогу – досягти звільнення через медитацію. Саме медитація, повний контроль над розумом, згідно Йога-сутра, дозволяє побачити, що є реальністю, а що – ілюзією.

Раджа – йога, вчення та практика

Коли виникла раджа-йога?

Деякі свідоцтва знань про йогу як про засіб зосередження і контролю над власним розумом і почуттями відносяться  до 3 тисячоліття до н.е. (зображення і фігурки, знайдені в Хараппі і Мохенджо-Даро), проте першим документальним свідченням стала Рігведа, де згадувалася мантра-йога, що є одним з напрямків практики медітації. Природно , що виникнення раджа-йоги як завершеної системи не було одноразовим і спонтанним. Розвиток філософської думки тривало протягом багатьох століть, і найбільш повно було виражено в Йога-сутрах. Втім, немає однозначних відомостей про те, коли ці тексти були написані. Залежно від джерела, часом написання називається період від II тисячоліття до V століття до н.е. Більш пізні терміни за часом практично збігаються з виникненням буддизму, і вважаються найбільш ймовірними. Що стосується самого терміну “раджа-йога”, то він з’явився набагато пізніше – лише в XIV столітті н.е.

Основи практики раджа-йоги

Кінцева мета раджа-йоги – звільнення душі від болю і страждань, звільнення від колеса сансари, що стає можливим в стані Самадхі. У різних напрямках  цілі можуть відрізнятися. Найчастіше головною метою йога називається злиття з безособовим Брахманом, або ж усвідомлення всесвітньої душі – Параматми. У Бхагавад-Гіті вища мета медитативної йоги – усвідомлення Бога як верховної особи.

Раджа-йога передбачає не тільки зосередженість на медитаціях, але і правильність дій. Наприклад, першою з 8 ступенів, що входять в систему йоги, є правдивість, відмова від подарунків, стриманість, відмова від присвоєння чужого, відмова від заподіяння шкоди комусь. Після цього йде контроль над власними пристрастями і бажаннями, вивчення правильних положень тіла, методик дихання і т.д.

Без усвідомлення всіх ступенів системи неможливо домогтися значних результатів у медитації. Розвиток йде поступово, через багаторазове повторення різних вправ. Виконуючи все запропоноване, людина поступово вчиться набуття стану самадхі, тобто – звільнення.

Раджа-йога – дуже складна практика, для освоєння якої потрібна тверда віра і рішучість. Найсильнішу протидію надає постійна стурбованість розуму, який важко привести в спокійний і безтурботний  стан. Ефективна практика раджа-йоги можлива тільки в умовах повної відокремленості, де ніхто і ніщо не зможе відвернути від процесу самоусвідомлення і духовного розвитку.

Іван Гудзенко