ddddНа що схожа душа? Можливо, на тінь, що слідує за нашим тілом, можливо , на воду, що тече у руслі нашого тіла…. Можна навести безліч порівнянь, бо ж не знаємо що є душею насправді. У нас немає в усвідомленні пояснення «що таке душа», проте ми усвідомлюємо, що вона існує і вона більше, ніж наше тіло. Ми не можемо пояснити що таке душа, тому й шукаємо аналоги, порівняння із земними речами, що нас оточують.

Що з’являється першим: душа чи тіло? Чи вони одночасно з’являються? Чи можливо душа існує до появи тіла і так само існує після зникнення тіла? А можливо, тіло – це форма для душі. Пригадується Арістотель з поділом категорій на матерію, форму, діяльність та цілеспрямованість. Але у нашому випадку душа нематеріальна, проте вона оформлена у тіло, через тіло вона діяльна і її діяльність має цілеспрямованість. Людина дуалістична істота: матерія і дух. Дух змінює матерію, тобто людське тіло, трансформує її, діє через людську матерію – тіло. Матерія сама по собі бездіяльна й нерухома.

Можна привести на прикладі телевізора. Він вимкнений. Але це не означає, що коли телевізор вимкнений, телеканали не працюють і не відбувається трансляція. Звісно, що ні. Поки вимкнений телевізор – світ не перестає вирувати. Але повинен Хтось натиснути пульт, щоб бездіяльна техніка  почала працювати. І телевізор буде працювати, навіть тоді, коли Той, хто його увімкнув – піде пити чай на кухню. Якщо ж на екрані, крім безглуздої реклами нічого не будуть транслювати, Хтось його вимкне. Але тоді – це не буде означати, що телевізор не працює чи зламався. Так і наша душа: Хтось її вмикає. На ній залишаються сліди від різних фільмів, програм і т. ін. І ми транслюємо світ, хоча не завжди являємось у ньому режисерами, акторами чи ще кимось за професією, що пов’язана з роботою телевізора.

Що таке душа? Двигун нашого тіла, зв’язна ланка з надприроднім, згусток енергії? Питання про душу назавжди залишатиметься відритим, допоки не звільниться від своє оболонки – тіла.

Александра Романова

Персональне посилання для росповсюдженя есе: http://goo.gl/91dYJ6