У статті про становлення релігієзнавство як науки ми розглянули теорії походження релігії в ранньому релігієзнавстві. Отже, на зміну емпіричним приходять психологічні теорії та соціологічні теорії походження релігії.Психологічні та Соціологічні Теорії Походження Релігії

  1. Психологічні теорії.
  2. Соціологічні теорії.

Психологічні теорії

Психологічні теорії – намагаються пояснити релігію, як психологічний феномен людини: релігія виникає там, де безсила логіка. Основні психологічні теорії:

1. Шарль де Бросс (1729-1772рр.): раціональне мислення не давало людині повного розуміння природи, що призвело до фетишизму, тотемізму, потім політеїзму і врешті монотеїзму (детальніше про еволюцію релігії тут). Тобто походження релігії пояснюється проблемами пізнання.

2. Макс Мюллер – засновник школи природного міфу: Боги – це персоніфіковані явища природи. В людини виникла ідея безконечного, яка потребувала осмислення, і тому набула образності. Пізніше образи та метафори почали уявлятись як реальна особа. (спочатку Ра і сонце – тотожні, пізніше Ра – божество, що керує сонцем). Макс Мюллер вважає, що це сталось внаслідок розуміння людиною своєї важливості в світі. Також чималу уваги Макс Мюллер у питаннях релігії приділяє лігвістиці.

“Проблеми релігії – проблема лінгвістики і абстрактного мислення”, – Макс Мюллер

3. Герберт Спенсер в “Принципах соціології”(1882р.) говорить, що людина була обмежена в обсязі знань. В основі релігії, за Гербертом Спенсером, лежть дуалістичне уявлення людини про світ. Про дуалізм можна дізнатись у Платона.

“Корені будь якої релігії – в культі предків”, – Герберт Спенсер

4. Ернст Тайлор (1822 – 1917 рр.) – автор теорії анімізму, як першої форми релігії. Детальніше тут. Корені анімізму в дуалістичному уявлені про світ. Думка набула рис надприродної істини, що призвело до виникнення уявлень про Богів.

5. Джеймс Фрезер (1854 – 1941 рр.) – автор книг “Фольклор у старому Заповіті”, “Золота Галузка” – досліджував релігії примітивних народів. Вважав, що народ в інтелектуальному розвитку проходить 3 стадії: магія – релігія – наука.

6. Зігмунд Фрейд (Фройд) (1854 – 1941 рр.) вважав, що корені релігії і магії в невротичних станах людини.

“Людина, яка вважає, що думкою змінює світ – невротик”, – Зігмунд Фрейд

Зігмунд Фрейд виділяє 3 інтелектуальні та сексуальні стадії:

  1. Нарцисизм – дитячий період – магія.
  2. Пошук об’єкта поклоніння – сором перед батьками – релігія.
  3. Зрілий стан.

Усі свої висновки Зігмунд Фрейд виводив з лікування психічно-хворих людей, що вплинуло на всі його дослідження.

Недоліки Фрейдизму:

  1. Зведення підсвідомих комплексів до переживань дитинства.
  2. Обмеження підсвідомої сфери сексуальної енергії.
  3. Перенесення досвіду певної релігійної практики на всі релігії.

Соціологічні теорії

Соціологічні теорії – виводять походження релігії з діяльності соціальних інститутів. Тобто релігія – епіфеномен суспільства. Основні соціологічні теорії:

1. Робертсон-Сміт: уявлення про Богів виникло з психології клану, члени якого вважали себе людьми однієї крові, батько клану, його основоположник згодом почав обожнюватись. В книзі “Релігія Семітів” застосовує свою теорію походження релігії до “Старого Заповіту”.

2. Еміль Дюркгейм: психологічні прояви релігії – вияв соціальних формацій. Релігія передаєтсья з покоління в покоління, а тому – поза індивідуальністю релігія існує в закритих суспільствах.

Якщо вам сподобалась ця публікація, ви можете подякувати нам натиснувши на кнопку “+1” від гугл, або “мені подобається”, чи просто поділитись публікацією з друзями. Ну і, звичайно, ми будемо вдячні якщо ви натискатимете й на рекламні оголошення! =)