АЙДАХАР. Міфічна істота з прадавніх релігій Казахстану. Але в неї вірять досі, місцеві жителі стверджуть, що вона справді існує, а деякі містики навіть бачать. Інформація про Айдахара зібрана мною під час подорожей Казахстаном у липні 2016 року.  Айдахар – гігантський розумний змій. Живе у підземному світі. За легендами, у давнину правив Всесвітом. Також Айдахар управитель підводних глибин. Там, де він з’являється, вода стає цілющою.

У давній Азії шанували дві сили: небесну та земну. Небесна сила зображувалась птахом, приносила з неба космічну енергію у формі блискавки чи списа. Сили земного та підземного світів зображалися змієм — адже телурична енергія землі рухається, постійно звиваючись, як змія чи подібно до річки. Половиною знання про Всесвіт має небо.

Другою половиною – земля. Небесні духи тенгрії мають вигляд птахів, підземні айдахари мають вигляд змій. Для повного Знання необхідний контакт як з птахом так і зі змією. Тому в Азії змій чи дракон майже не несе негативної функції – це радше мудрий покровитель. Усі сили підземного світу змієподібні. І представлені великими розумними зміями.

В Індії їх називають Наги і вони діти Ананти-Шешанги (величезного змія, що плаває в первинному океані і несе на своїй спині Богів, четвертого розширення Верховної Особи Господа, який уособлює і управляє гравітацією). Айдахар у давньоказахських легендах є аналогом Шешанги, а ще – Кундаліні самої Землі. Він головний змій над усіма розумними зміями підземного та підводного царств.

Він керує своїми підопічними, яких тому теж називають Айдахарами. Айдахар та його підопічні досі виявляють себе в казахській історії. Так, духовна сила великого святого Іргизбая в Аксуаті часто набуває форми змії: величезна змія показала поклади цілющої глини, джерела води, 2012 року лежала у підвалі етнографічного музею, поруч із мечеттю, і давала відвідувачам розглянути себе. Велика біла змія в компанії менших змій часто з’являється у священному місці Конир Ауліє, у водах Священного і цілющого печерного озера, вона не нападає на купальників і абсолютно не агресивна. Після появи змії цілющі властивості води посилюються.

Те саме говорять і про озеро Кок-Коль: Ночами там нібито з’являється сам Айдахар, після його появи вода стає цілющим. Місця, де з’являються гігантські розумні змії, що покращують властивості води та землі, можна перераховувати довго. Китайські легенди говорять про те, що в давнину в озері Зайсан жили гігантські розумні змії, є навіть гравюри з їхнім зображенням, золотистого кольору з чорними візерунками на тілі. У 1966 і 1990 році, перед землетрусом, люди, що живуть у селищах на берегах Зайсана, бачили вихід на поверхню з-під землі величезних змій. А під час землетрусу було відчуття, ніби гігантський змій повзе під землею і трясе її. Люди кричали: «Айдахар прокинувся! Настав кінець світу«. Обидва рази люди, злякавшись Айдахара напередодні землетрусів, не ночували в домах, а лягали спати на вулиці.

Це допомогло зберігти безліч життів – бо будинки зруйнувалися, а в них нікого не було. Місцеві жителі впевнені, що вони вижили завдяки попередженню Айдахара.  Отже, Айдахар та його підопічні – айдахари – це розумні сили підводного та підземного світу, з якими можуть спілкуватися і святі, і містики, і шамани, і прості люди, покращуючи якість земного життя та осягаючи таємниці природи.

Є шамани, які, отримавши запит від клієнта, кажуть замовляння, після чого у степ приповзає змія, вони кладуть голову змії собі в рот і чують через неї пораду Айдахара. Потім змію відпускають у степ та розповідають клієнтові відповідь. Таких шаманів зараз дуже мало, і до них потрапити не просто.

Мені пощастило вийти з ними на спілкування та спостерігати ці обряди.  Є також легенди і про те, що айдахари за старих часів допомагали казахським ханам розширювати території. Були, начебто, цілі війська з айдахарів.

У будь-якому випадку, тема заслуговує на докладніше вивчення, особливо в частині спілкування розуму людини з розумами айдахарів. Будемо поглиблено вивчати, шукатимемо додаткову інформацію.

Ігор Мехеда 

Поделитесь эмоциями

Супер статья
7
Я доволен
2
Любовь
2
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.