Історія релігій, Сикхізм        22 Лютого 2012        425         Прокоментуй!

Гуру Тегх Бахадур

Після смерті маленького гуру, Хар Крішана почалася боротьба за престол гуру. Як відомо, маленький гуру, Хар Крішан обрав новим гуру Тегх Бахадура, сина гуру Харгобінда але такий вибір не всім подобався. За престол гуру почалася справжня війна між братом маленького гуру, Рам Раї та дядьком Дхир Маллом. Дхир Малл наняв вбивцю, щоб той вбив Тегх Бахадура але на щастя куля вбивці не зашкодила  гуру Тегх Бахадуру. Після замаху на нового гуру, вбивцю привили на суд  до Тегх Бахадура але гуру простив йому, окрім того призначив його ключником храму в Амритсарі.

Гуру Тегх Бахадур  був наймолодшим із п’яти дітей гуру Харгобінда.

Народився 1 квітня 1621 року. Коли гуру Харгобінд вперше побачив маленього сина, сказав: «Із моїх п’ятьох синів саме  цей син повинен стати гуру, захисником немічних  і утішителем хворих.».

Тегх Бахадур отримав найкращу сикхську освіту. Він вивчав античну філософію, класичні науки, займався верховою і здою та стрільбою із лука. Ще з дитинства Тегх Бахадур починає писати вірші і гімни на духовну тематику. За життя гуру Тегх Бахадур написав близько тисячі віршів. З них 118 увійшли до священної книги Аді Грантх. Ще з ранніх років Тегх Бахадур разом зі своєю матірю перебував в постійних переїздах. Вони були спричинені дрібними суточками гуру Харгобінда із моголами але раз в місяць мати маленького Тегх Бахадура возила його на зустріч з батьком,  який  дуже сильно його любив

26 квітня 1635 року майбутній гуру Тегх Бахадур приняв участь в битві при Картарпурі. Це була остання битва для гуру Харгобінда. Разом з ним билися його сини. Після перемоги, гуру Харгобінд разом із сім’єю оселився в Картапурі, де організував нову сикхістську спільноту  нового зразку. Після смерті Харгобінда новим гуру обрали його онука Хар Раї. Улюблений син Харгобінда – Тегх Бахадур був змушений разом з матір’ю та  дружиною переїхати в Бакалу.

11 серпня 1664 року Тегх Бахадур був обраним дев’ятим сикхістським гуру. Головну увагу він  приділяв духовності і навчав сикхів прощати всіх. Гуру Тегх Бахадур говорив: «Всепрощення- це головний принцип нашої віри,прошення важливіше ніж омовіння чи паломництво.»

Звичайно, крім релігійної діяльності, гуру Тегх Бахадур займався і державними справами. Він заснував інститут масандрів. Масандри — це сикхістські  представники гуру в містах,  в яких зосереджуються  сикхські громади. Масандри отримували від гуру  повноваження керувати громадою. Крім цього гуру видавав накази хукнама, які повинні були дотримуватися всі сикхи.

13 червня 1665 року гуру Бахадур разом із дружиною та матір’ю відправився в подорож до Дакки та Асмана. Гуру хотів повторити подорож гуру Нанаки, а також донести сикхістське вчення усім своїм учням, які проживали на цих територіях.

У 1666 році в місті Патне народився його єдиний син Гобінд Дас.

У 1672 році Тегх Бахадур закінчує подорожувати і оселяється в місті Анандпурі.

В 1674 році до гуру Тегх Бахадура прибула делегація кашмірських брахманів, які  попросили у нього притулку, тому що їх переслідував падишах Ауранзгеб. Звичайно гуру прийняв і захистив брахманів, але  натомість спричинив конфлікт сикхів і моголів.  Після цього вчинку Тегх Бахадур став  не тільки сикхістським гуру, але  й ревним  захисником  усього індійського населення.

8 червня 1675 року гуру Тегх Бахадур назвав свого наступника, яким  став його син Гобінд Дас.

11 червня 1675 року Тегха Бахадура та  його прибічників заарештували  і доставили в Делі. Його  тримали  у в’язниці три місяці, де жорстоко катували та всіляко знущалися над ним.

11 листопада 1675 року Тегх Бахадура стратили на площі Чадні Чоук в Делі.

Після смерті гуру Тегх Бахадура новим гуру став його син  Гобінд Дас.

Ігор Дмитрук

Магістр релігієзнавства

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Пошук
Дмитрук Игорь о появлении и трансформации мистицизма

Рубрики
Ми у Facebook
Обсуждение (Последние комментарии)