Гуру Хар Крішан –  наймолодший сикхітський гуру.

Народився гуру Хар Крішан 28 квітня 1656 року у Амритсарі.  Після трагічної смерті гуру Хар Рай,  Хар Крішан, досягнувши віку  п’яти років став сикхістським гуру. Сикхіські історики описують гуру Хар Крішана, як точну копію гуру Нанака.

У сикхському кабірі  гуру Хар Крішан постає як дитина – мудрець. Ось такий опис гуру Хар Крішана подає сикхіський кабір:  «Він сидів на троні малий у своїх роках і великий у своїй мудрості. Встає над горизонтом сонце, виглядає маленьким, але його світло розливається повсюди. Так і слава Хар Крішана не мала кордонів».

Не всі в сикхській спільноті були  згідні із вибором юного гуру Хар Крішана. Найбільшим противником  гуру Хар Крішана став його старший брат Рам Раї.

Гуру Хар Крішан

25 березня 1664 року гуру Хар Крішан разом із сикхською делегацією відправився  в Делі до падишаха Аурангзеба. Існує легенда, коли маленький гуру Хар Крішан їхав до Делійського падишаха, він зустрів по дорозі  індуського брахмана. Між ними відбулася полеміка. Ось текст полеміки, який записаний в сикхському кабірі: «Ось ти сидиш на троні гуру Нанаки, а що ти знаєш з наших священних книг? У цей час мимо проходив  неграмотний сільський водонос. Гуру звелів його покликати. Гуру запитав його — чи зможе він пояснити  брахманові смисл “Бхагават-Гіти”. І до здивування всіх, водонос  без запинки переказав повний  текст священної книги . Обидва, і брахман, і водонос, стали вірними прибічниками гуру».

Під час подорожі до падишаха Аурангзеба, маленький гуру Хар Крішан захворів на віспу і 30 березня 1664 року помер.

Маленький гуру,  Хар Крішан, увійшов в сикхську історію, як гуру чудотворець. Хар Крішан до смерті назвав своїм наступником  свого рідного дядька Тегх Бахадура, сина гуру Харгобінда.

Ігор Дмитрук