Томас Мор був видатним гуманістом і користувався визнанням у всій Європі. Дружив з Еразмом Роттердамським, хоча не повністю поділяв його погляди. Дуже швидко зробив блискучу кар’єру. Протягом 3-х років був Лорд-канцлером, але відрікся від цієї посади, коли король Генріх VIII одружився на своїй коханці Анні Болейн. Незважаючи на погрози з боку монарха, Томас не погодився підписати так званий акт про супрематії.  До кінця свого життя Томас Мор залишився вірним Богу, вважаючи, що пішов би проти своєї совісті, якби підписав документ всупереч своїй позиції. За це він був звинувачений у зраді і засуджений до смертної кари.

Томас Мор (біографія)

Іоанн Павло II написав листа, в якому проголосив відомого гуманіста «покровителем державних діячів і політиків».

Томас Мор народився 7 лютого 1478 року в Лондоні, в заможній міщанській родині. Хоча юнака цікавили гуманітарні науки, які він вивчав в Оксфорді, батько переконав його перевестися на юридичний напрям. Після закінчення навчання перед Томасом відкрилася дорога до високих державних посад. Спочатку він був судовим експертом і відомим адвокатом, а згодом став послом парламенту. Після відвідин Франції він перервав чиновницьку кар’єру, ставши на пост барристера. Але через 4 роки, він зрозумів, що такий шлях йому теж не підходить, і покинувши чин, одружився. Його дружина, Джейн Кольт, народила йому чотирьох дітей, але, на жаль, померла досить молодою. Його другий супутницею життя стала Еліс Мідлтон.

Після він став виконувати різні важливі державні обов’язки і нарешті став Лорд-канцлером. Як уже згадувалося, Томас Мор відмовився від цієї посади на знак того, що не схвалює дій короля. Був дуже релігійною людиною і тому не міг піти проти голосу совісті. Дотримувався цього принципу до кінця, незважаючи на погрози, залишаючись вірним Папі, наступнику св. Петра, зберігаючи таким чином єдність католицької віри. Він вважав, що виступить проти Бога, якщо підкориться, як це зробили чимало тих підданих нещадного монарха, які боялися за свою голову.

Після арешту 1 липня 1535 року  Томаса Мора засудили і посадили в Тауер. Звідти він писав листи своїм рідним, перш за все дочці Маргарет. Вони свідчать про те, що в серці Томаса панував великий спокій, який був даром Бога, а також про його незвичайну мужність. Перед самим виконанням вироку, 6 липня 1535 року, піднімаючись на ешафот, він сказав: «Коли я був Лорд-канцлером, ти, володарю, просив мене, щоб я перш за все слухався Бога, а тільки після цього тебе, а сьогодні я гину за те , що спочатку слухав Бога і тільки потім тебе. »

Томаса Мора канонізував Папа Пій XI 1935 році, незадовго до початку Другої світової війни, яка стала великим ударом по совісті всіх людей планети. Сьогодні праведність життя і вірність своїй совісті, сформована відповідно до Божого закону, може служити джерелом натхнення і прикладом для політиків і державних діячів, яким дуже подобається позиція «політичної коректності», яка дозволяє не враховувати голос Бога, що звучить в серці кожної людини.

Нижче наведені уривок молитви, яку Томас Мор написав після оголошення йому смертного вироку:

Всемогутній Боже, прожени від мене усі  зарозумілі думки і прагнення слави, всіляку заздрість, жадібність, обжерливість, лінь і хтивість, будь-яке почуття гніву, жага помсти, все бажання відчути радість від нещастя інших, всіляке задоволення від доведення їх до злості і гніву, всяке задоволення від обвинувачення або зневаги будь-якого, хто нещасний і знедолений.

А у всіх вчинках, словах і думках даруй мені, добрий Боже, бути покірним, скромним, тихим, поступливим, терплячим, милосердним, добрим і чуйним, так, щоб я пізнав Духа Святого.

Дай мені, добрий Боже, справжню віру, тверду надію і щиру любов, таку любов до тебе, добрий Боже, яка незрівнянно перевищувала б любов до самого себе, і щоб я не любив нічого, що могло б тобі не подобатися.

Іван Гудзенко