TelemaТелема – філософсько-релігійна течія

Засновником цієї релігійної течії був відомий англійський письменник та окультист Алістер Кроулі. Послідовники телеми вірять, що їхня релігія виникла в 1904 році, коли Алістер Кроулі отримав містичне одкровення від Айвасса. Айвасс у вченні Телеми – це містична нематеріальна істота, яка є своєрідним посланцем від Богів. Саме під час зустрічі Кроулі з Айвассом було отримано від богів Одкровення на написання книги Закону.

Книга закону є священною книгою послідовників телеми. У ній поєднуються різні релігійно-містичні практики. Книга закону розповідає людині про єднання з Істиною Волею. Саме Істина Воля є головним релігійно-філософським постулатом телеми. Тому самі телеміти часто відкидають фундаментальність догматів Кроулі.Таким чином послідовники телеми не приділяють великої уваги догматизації свого вчення, адже вважають, що догматика та надмірний фанатизм, перешкоджає єднанню людини з Істиною Волею. 

Деякі науковці припускають, що Істина Воля це є ніщо інше як християнський Диявол, тому, часто телемітів називають сатаністами, хоча самі послідовники вчення Кроулі повністю таку позицію науковців відкидають. Вони вважають, що Істина Воля це вища божественна субстанція, яка є непізнана для розуму людини, і аж ніяк не є аналогом християнського Диявола, хоча в окультній практиці Диявол неодноразово згадується у телемітів. Істину Волю можуть пізняти протягом життя, якщо дотримуватися Книги Закону. Телеміти вірять у цілу низку Богів, зокрема Кроулі писав, що Айвасс сказав йому молитися єгипецьким Богам, окрім того займатися містико-медатативними практиками для кращого розуміння Істиної Волі. Важливу роль у Телемі відіграє практика містицизму та магії. Телеміти не поділяють магію на білу та чорну, адже вірять що вся магія є даром людині від Богів.

Незважаючи на те, що телеміти прагнуть єднання з Істиною Волею, вони вірять у велику кількість божеств. Зокрема Кроулі навчав, своїх послідовників молитися давньоєгицьким богам, таким, як: Сет, Тот, Ра, Анубіс. Боги у телемі відіграють роль своєрідних посередників між людиною та Істиною Волею. У вчені телеми також простежується значна кількість каббалістичних ідей та ідей даосизму. Зокрема телеміти вірять, що дао це ніщо інше як Істина Воля.

Велику роль у телемітів відіграє магія. Магія за вченням Кроулі ніщо інше як наука, яку потрібно вивчати протягом життя. На думку Кроулі люди які практикують магію щоденно мають змогу наблизитися до Істинної Волі. Також через магію людина може спілкуватися з померлими та богами. Саме через практикуваня магії телемітів часто називають сатанистами, адже більшість телемітів поклоняються Сатані під час магічних обрядів.

Сьогодні немає єдиної цілісної церкви Телеми. Сучасні телеміти поділяються на велику кількість телемічних орденів. Серед них найбільш відомі такі: ОТО, Братство Сатурна, Орден Східних Тамплієрів.

Телема також представлена на наших українських теренах. Ця організація представлена орденом Східних Тамплієрів, які мають свої осередки у декількох містах України. Телеміти не займаються активною популяризацією своєї релігії, адже ідеї телеми часто є таємничими, тому телемітів називають закритою релігійною організацією.

На сьогодні телема синкретична релігія.

Нам точно не відома кількість послідовників Телеми, але відомо, що ця релігія має велику кількість послівників ідей Алістера Кроулі.

Ігор Дмитрук