santa myerteСанта Муерте – сучасний неорелігійний рух, який існує на території  південних штатів США та Мексики. Нам точно невідомо, коли виникла Санта Муерте, але сучасні дослідники вважають, що релігія смерті почала формуватися на початку ХVІІІ століття, а в середині 60-х рр. минулого століття стала активно поширюватися серед бідних верств населення Мексики. Найбільшу популярність вона отримала серед бандитів та в’язнів.

Послідовники Санта Муерте вірять лише в одне божество – смерть або інакше Санта Муерте Бланка. Потрібно зауважити, що релігія Санта Муерте є синкретичною, тобто поєднує в собі вірування корінних жителів Латинської Америки та католицизм. Практично усі католицькі обряди існують в релігії Санта Муерте, але вони по-іншому інтерпретуються. Головним святом для усіх послідовників релігії смерті є католицьке свято День усіх мертвих, що є аналогом Воскресіння Христового. За  повір’ям, у цей день послідовники Санта Муерте можуть спілкуватися зі своїми предками. Тому в багатьох прихильників релігії смерті вдома стоять вівтарі предків, до яких приносять жертовні фрукти та овочі. Саме через ці вівтарі виходять духи предків у День усіх мертвих.

Як і інші релігії, Санта Муерте має свої храми. Вони часто нагадують католицькі каплички, де відбуваються меси, які католики називають чорними. Католицькі священики стверджують, що у храмах Санта Муерте відбуваються магічні ритуали, під час яких в жертву приносять курей та змій з метою задобрити смерть. У таких храмах поряд із зображенням Санта Муерте Бланки можна побачити ікони та скульптури католицьких святих, Діви Марії, розп’яття Ісуса Христа. Часто до ікон та скульптур Санта Муерте прихожани приносять алкогольні напої (як правило, текілу, ром та віскі) та сигарети. Основну частину прихожан Санта Муерте складають злочинці, котрі часто просять смерті та бід для своїх ворогів. Таким чином, релігія Санта Муерте в Мексиці вважається сатанинською та незаконною. Незважаючи на останній факт, послідовниками цієї релігії є більше 3 мільйонів мексиканців. Велика частина прихильників Санта Муерте входять в релігійну організацію «Традиційна католицька церква Мексики та США», яка є офіційно зареєстрована в Мексиці та США. Засновником цієї організації є Давід Ромо. Водночас значна кількість приходів релігії Санта Муерте існують поза цією релігійною організацією.

Серед послідовників химерної релігії існує легенда, що пояснює, чому вони поклоняються смерті. Згідно з нею, довгий час після створення світу люди жили без смерті. Невдовзі їм стало нудно жити, і для того, щоб допомогти людям, Бог послав жінку, котра не мала шкіри. На її скелеті був одягнений великий плащ з балахоном, а в руках вона тримала косу, якою торкалася людей, після чого ті помирали. Відтоді Санта Муерте стала приходити за усіма людьми, даруючи їм смерть. Як бачимо, для послідовників цієї екзотичної релігії смерть не є нещастям, вона є подарунком.

Ігор Дмитрук