Меланезію не об’єднує жодна релігія чи міфологія. У кожного острова або спільноти є свої власні вірування і своя власна колекція легенд і міфологічних істот. Проте, загальна міфологія Меланезії все ж розділяє деякі основні елементи і теми. Наприклад, імена персонажів і подробиці їх історій відрізняються від острова до острова, але дії, в яких вони беруть участь, часто мають багато спільного.

Надприродні духи і сили

Надприродні істоти, включаючи духів предків і духів нелюдського походження, грають важливу роль в житті меланезійців. Остров’яни вірять, що духи предків продовжують впливати на те, як люди діють в повсякденному житті. Поклоніння предкам — важлива частина їх релігії.

Викликані молитвою і ритуалом надприродні істоти і сили можна в значній мірі контролювати за допомогою магії, яка є центральною складовою в меланезійської релігії. Присутність і дії духів предків розкриваються у снах і ворожіннях. Свідоцтво їх впливу на людське суспільство можна побачити у здоров’ї, благополуччі і процвітанні людей.

Музика грає ключову роль в релігійних ритуалах Меланезії. На всіх островах звуки інструментів, таких як барабани і очеретяні флейти, вважаються голосами духів і інших надприродних істот. Сьогодні інструменти зазвичай використовуються тільки чоловіками, але в деяких міфах розповідається, як вони спочатку належали жінкам, поки чоловіки не вкрали їх або не отримали обманним шляхом.

З вірою в духів тісно пов’язане поняття мани, надприродної сили, незалежної від будь-яких духів або істот, але пов’язаної з ними. Мана може бути корисною чи шкідливою. Все звичайне і незвичайне, наприклад, зброю, що вбила безліч тварин, або великий герой, який перемагає багатьох ворогів, володіє маною.

Культ карго

Відмінною рисою багатьох меланезійських культур є культ карго релігійний рух, створена у відповідь на європейський вплив в колоніальні часи. Культ карго допоміг меланезійців пояснити роль європейців у всесвіті. Коли європейці вперше прибули, меланезійці були вражені величезною кількістю матеріальних благ, які вони привезли з собою. Остров’яни вважали, що європейці, мабуть, придбали таке багатство за допомогою сильної магії, і поступово розвивали культ карго, прагнучи отримати знання про цю магії для себе. Релігійний за своєю природою культ карго також мав політичну сторону він підкреслював опір іноземному пануванню.

Члени карго-культу вірили, що одного разу дух предків, племінний бог або культурний герой принесе людям благо, що призведе до епохи процвітання, справедливості і незалежності від іноземних сил. Щоб підготуватися до цього дня, були побудовані споруди, що представляють доки для човнів, злітно-посадочні смуги для літаків і приміщення для зберігання. Така діяльність порушила традиційну економічну практику і викликала докорінні зміни в деяких частинах меланезійської суспільства. Колоніальна влада побоювалися таких змін і намагалися покласти край культу, але без особливого успіху.

Основні боги і персонажі

У меланезійській міфології немає ні верховного божества, ні чіткої ієрархії богів і богинь. Замість цього кожна культурна група має свої власні надприродними духами, культурними героями і іншими істотами, які з’являються в місцевих міфах і розповідях.

У деяких районах Меланезії і сьогодні міфологія залишається потужною силою в суспільстві, особливо там, де традиційні релігійні системи і культові практики залишилися щодо недоторканими. В інших областях традиційні вірування були змінені, зазвичай в результаті модернізації або введення християнства. Але навіть там, де відбулися зміни, міфологія продовжує відігравати важливу роль.

Іван Гудзенко

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Інтерв'ю

Інтерв’ю з Мехметом Ференджі головою Стамбульського фонду культури і науки на тему : Хто такий Саїд Нурсі і що таке «Рісале- і Нур» ?

Шановні читачі порталу «Філософія і Релігієзнавство», пропоную вам прочитати інтерв’ю з головою Стамбульського фонду культури ...
Іслам

Аліди. Хто такі аліди?

Аліди — ісламська община, що походить від четвертого мусульманського праведного халіфа Алі (правління 656–661). Вони ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.