Історія релігійКараїмствоРелігія

Кенаса (Київ)

Київська кенаса як і всі попередні має передісторію свого розвитку так і занепаду, найбільш впливовим у цьому питанні залишався людський фактор.

Передісторія кенаси в Києві

Ініціатива у будівництві самої кенаси проявлена зі сторони Соломона Когена і схвалена київським газаном Йосипом Султновським. Будівництвом керував архітектор Владислав Городецький, котре тривало в період з 1898 по 1902 рік. Красива розкішна будівля поєднувала у собі мавритансько-арабський стиль. Кількість караїмів в громаді  не перевищувала триста осіб (292).

Кенаса (Київ)

Когеном особисто було виділено понад тридцять п’ять тисяч карбованців для придбання землі під забудову кенаси. Навіть страждаючи паралічем, Коген керував справами будівництва караїмської кенаси. У 1900 році фундатор караїмів помирає. У його заповіті йшлося про кошти, направлені на закінчення будівництва кенаси. Справа продовжувалася його братом Мойсеєм, який виділив майже двісті тисяч карбованців для будівництва.

Взимку 1902 року відбулося урочисте освячення кенаси. У ній прийняв активну участь таврійський і одеський гахам Пампулов, а також почесні гості в облиці віце-губернатора, міського голови, ректора, офіційних осіб. Над спорудою встановили красивий купол, а ліпні прикраси виконав італієць Еліо Саля, використовуючи цемент. Як тільки прийшла безбожна радянська влада, кенаса була зачинена. Існувала заборона щодо діяльності караїмської громади.

У 1926 році кенасу передали в просвітню установу. 27 липня наступного року спеціальною вищим комітетом кенасу  закрили. В роки Другої світової війни тут звершували служіння римо-католики. У 1958 році кенасу перетворили у ляльковий театр, у 1952 – кінотеатр для знімання фільмів, а в 1981 – Будинок актора. Як бачимо тоталітарна влада завдала неабиякої шкоди культовій споруді. На ній втрачено сферичний купол  та шпиль. Будівлею послуговуються  особи, які не мають жодного відношення до релігійної громади караїмів в Києві.

Національним товариством «Догунма» не висуває жодних вимог щодо повернення кенаси караїмській громаді. Як свідчать статистичні дані, чисельність караїмів по останньому переписі складає не більше ста осіб.

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
1
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій

Іслам

Що таке Іфтар?

Іфтар — це важлива частина мусульманського святкування в місяць Рамадан. Це святковий обід, який мусульмани ...