Гуру Амар Дас народився  5 квітня 1479 року поблизу священного міста Амрітсар. Його батьки Тедж Бхаі та  Бахт Каур походили  з індуїстської касти кшатріїв, і  були послідовниками  вішнуїзму. З раннього дитинства Амар Дас разом із батьками відвідував священні місця вішнуїстської релігії.

Існує легенда знайомства Амар Даса  із гуру Ангадом.  Одного разу  Амар Дас проходив поблизу  міста Амрітсара та почув мелодійні гімни гуру Нанаки  у виконанні  дочки  гуру Ангада – Бібі Амро.  Амар  Дас забажав познайомитися з гуру Ангадом та  більше дізнатися про сикхістську релігію.  Після того як Амар Дас  познайомився із гуру Ангадом йому  вже виповнилося 45 років.  Але незважаючи на свій не молодий вік і приналежність до шанованої касти кшатріїв, він вирішив вивчати сикхістську теологію, а пізніше прийняв сикхізм.

Після знайомства з гуру Ангадом,  Амар Дас почав покірно йому служити  і перед смертю гуру Ангад вирішив нагородити свого вірного друга владою гуру.

Амар Дасу було 73 роки, коли він став сикхістським гуру . Син гуру Ангада – Дату  розізлився на гуру Амар Даса за те, що той  передав владу гуру не йому, а  чужій людині, притому дуже старій. Дату наказав гуру Амар Дасу покинути місто Кхадур. Гуру Амар Дас  сказав йому у відповідь: «Господарю,  простіть мені. Мої жорсткі ноги напевно пошкодили ваші ноги». Після цих слів Гуру Амар Дас  змушений був  залишити  Кхадур і перебратися  в своє рідне місто Гоіндвал.  Приїхавши до  Гоіндвалу, гуру Амар Дас перетворює це місто  на  культурний центр  релігійного життя сикхізму.

Незважаючи на розкол, який відбувся  у сикхізмі через сина гуру Ангада, гуру Амар Дас зумів  повернути невірних до  істинного сикхізму.

Гуру Амар Дас увійшов в  історію сикхізму, як великий  гуру-просвітитель. Саме цей гуру першим  розпочав підготовку   проповідників для поширення сикхізму у Індії. У його  школах  для проповідників  разом могли  навчатися як  чоловіки  так і жінки, що  стало своєрідною інновацією  у тогочасній Індії.

Гуру Амар Дас   започаткував три великі сикхістські свята: Дівалі, Байсакхі, Магхі. У  ці свята,  сикхи повинні  були збиратися біля свого гуру та  здійснювати сикхістські обряди. На зустріч з гуру Амар Дасом  приїжджали тисячі  паломників, більшість із них  залишилася назавжди в Гоіндвалі.

Гуру Амар Дас був індуїстом,  доки не прийняв Сикхізм, і тому  ніколи не вживав м’ясо. В нього був певний страх, але він бачив, що його послідовники вживають м’ясні продукти і тому вирішив сам спробувати. Після цього вчинку гуру Амар Дас видав  закон,  у якому  йшлося  про те,  що духовність людини не залежить від їжі.

Гуру Амар Дас був  хорошим поетом, написав 907 гімнів, які  увійшли  у  священну книгу «Аді Грантх». Гуру також займався поєднанням усіх гімнів своїх попередників  для формування канону  священної книги «Аді Грантх». До наших  днів  збереглися два зошити із записами гімнів  гуру Амар Даса, які по сьогодні зберігаються у Золотому храмі.

Гуру Амар Дас помер в Гоіндвалі у 1574 році ,  а перед  своєю смертю передав  владу гуру  своєму зятю  Рам Дасу.

Головні заслуги гуру

  1. Гуру Амар Дас започаткував Лангари для паломників;
  2. Гурустворив інститут священства в сикхізмі.
  3. Провадив активну місіонерську діяльність.
  4. Гурудоповнив “Аді Грантх”.
  5. Єдиний гуру, який не вів війни проти Могольських правителів.

Ігор Дмитрук.