Ще раз вітаючи зі святами вас, відвідувачів порталу “Філософія і Релігієзнавство”, ми пропонуємо вашій увазі публікацію про ще одного гуру сикхівГуру Амар Даса.

Майбутній гуру народився 5 травня 1479 році. Його батьки Тедж Бхаі і Бахт Каур жили в селі Басаркі неподалік сучасного священого сикхського міста Амрітсара. Вони належали до касти кшатріїв, і були шанувальниками Бога Вішну. Гуру Амар Дас також був прихильником Бога Вішну.

Одного разу Амар Дас почув прикрасні гімни гуру Нанака, які співала дочка гуру Ангада, Бібі Амро,вона була дружиною його племіника. Амар Дас захотів познайомитися з гуру Ангадом і дізнатися більше про сикхську релігію. Амару Дасу було 45 років коли він познайомився із гуру Ангадом,і не зважаючи на свій не молодий вік і приналежність до касти кшатріїв ,він вирішив вивчати і пізніше приняв сикхізм.

Гуру Амар Дас

Цікаво: Сикхізм забороняє кастову систему в Індії. Він став першою  індійською релігією, яка повністю заборонила нерівність людей за кастовою приналежністю.

Після знайомства з гуру Ангадом, Амар Дас почав покірно йому служити і перед смертю Ангад вирішив нагородити свого вірного друга владою гуру. Амар Дасу було 73 роки коли він став сикхським гуру. Син гуру Ангада, Дату розізлився на Амара Даса за те, що його покійний батько передав владу гуру не йому, а чужій людині і притому дуже старій.

Дату наказав Амар Дасу покинути місто Кхадур. Амар Дасу відповів Дату: «Господарю простіть мені. Мої жорсткі ноги напевно пошкодили ваші ногі.»  Амар Дас був змушений покинути Кхадур і перебратися  в своє рідне місто Гоіндвал. Саме при гуру Амарі Дасу місто Гоїндвал став центром сикхської релігійної культури. Незважаючи на розкол у сикхізмі через сина гуру Агада,Амар Дас зміг повернути невірних у істиний сикхізм.

Амар Дас увійшов у сикхську історію, як гуру просвітник,саме він перший почав навчати проповідників для поширення сикхізму у Індії. Він започаткував школи для місіонерів,  де навчалися  чоловіки і жінки,бачимо рівність статей у сикхізмі . Доречі це – перша релігія,яка зрівняла права статей.
Амар Дас також започаткував три великі сикхські свята це – Дівалі, Байсакхі, Магхі. В ці свята сикхі повині збиратися біля свого гуру і здійсьнювати обряди,які започаткував Амар Дас. Багато нових паломників приїжали для зустрічі із Амар Дасом і багато залишалися назавжди. Тому гуру вирішив створити Лангари. Лангари були створенні для безкоштовного харчування паломників.

Цікаво : Сикхізм це –  перша релігія в Індії, яка рекомендувала  вживати їжу твариного походження. Таку рекомендацію започаткував гуру Амар Дас.

Амар Дас був індусом поки не приняв Сикхізм,і тому  ніколи не вживав м’ясо. В нього був певний страх,але він бачив,що його прихильники вживають мясні продукти і тому вирішив і сам істи. Після цього він видав  декрет де пояснював, що духовність людини не залежить від їжі.

Гуру Амар Дас був також хорощим поетом,він написав 907 гімнів,котрі війшли в священу книгу Аді Грантх. Він також записав гімни своїх попередників. Навіть зараз збереглися два зошити із записами Амара Даса,які зберігаються у Амритсарському храмі. Також гуру Амар Дас продовжив сворювати сикхські поселення. І це не подобалося тогодішньому Могольському правителю Акбару. Акбар хотів розігнати сикхістів,але гуру Амар Дас переконав Акбара цього не робити.
Амар Дас помер у 95 років і владу гуру передав свому зятькові Бхаі Джетху, який пізніше стане гуру Раму Дас.
Амар Дас
Започаткував Лангари для паломників
Створив інститут священства в сикхізмі
Місіонерська діяльність.
Доповнив Аді Грантх.
Єдиний гуру,який не вів війни проти Могольських правителів.

Ігор Дмитрук.