Незважаючи на те, що кшатрії займають друге місце в ієрархічній системі варн, це ніяк не знижує їх суспільної значущості. Справа в тому, що брахмани традиційно пов’язані з інтелектуальною і духовною діяльністю, такою як читання священних текстів і проведення традиційних ритуалів. Кшатрії ж більшу частину часу займаються загальнодержавними, світськими проблемами і справами. Традиційно, вважається, що кшатрії – це воїни, але саме з цієї варни зазвичай і вибиралися царі і правителі, воєначальники і політики. Кшатрії – варна аристократів, воїнів, талановитих управлінців.

Основне завдання кшатрія – стежити за справедливістю, захищати жерців, оберігати народ від беззаконня і брати участь в управлінні державою.

З самого дитинства кшатріїв наставляли брахмани, навчали тому, що повинен знати воїн для справедливого і чесного способу життя. На відміну від брахманів, цій варні заборонялося виявляти сильну емоційність: спосіб життя кшатрія зобов’язує виявляти пристрасть до життя, перемоги, і ненависть до всього того, що руйнує прийнятий порядок речей. Тому воїни за своєю природою дуже активні, рішучі і володіють лідерськими якостями, здатністю вести за собою. Кшатрії управляли землями, однак її обробітком не займалися ніколи, цим займалися нижчі касти – вайш’ї і шудри.

У священних текстах йдеться про те, що серце у справжнього кшатрія гостре, як лезо меча. Колір цієї варни – яскраво-червоний, що символізує пристрасть і рішучість. Основні якості, необхідні воїну – чесність, доблесть, сила, інтуїція і гострий розум. Тільки кшатрії наділені повноваженнями і владою вершити справедливий суд, займатися збором податків з усіх, крім брахманів. Саме до брахманів за мудрими порадами і повчаннями в складних ситуаціях приходять кшатрії.

Кшатрії – воїни, проте в державі їх основна мета – зберігати, оберігати і творити, а не руйнувати застосуванням грубої сили.

Безумовно, це вимагає від кшатрія ясності розуму і сили волі, щоб не піддатися на спокусу зловживання своєю владою.

Сьогодні кшатрії вже не є такою потужною і сильною варною як раніше, тому що кордони між кастами поступово розмиваються. Чимало їхніх представників працюють у владних структурах, займають ключові посади в політичному устрої суспільства, керують власними бізнес-проектами.

Іван Гудзенко