Вайш’ї – третя за значимістю варна, в Стародавній Індії займалася вирощуванням сільськогосподарських культур і доглядом за тваринами, вела фермерські господарства. Пізніше, коли арії краще освоїлися на новій території, коли налагодилася зовнішня торгівля і економіка, вайш’ї  стали поділятися ще й на тих, хто займається торгівлею, образотворчими мистецтвами, ремісників і музикантів, перекладачів і письменників.

Основна мета життя вайш’ї – отримання максимальної кількості прибутку в матеріальному або грошовому відношенні.

Вайш’ї неймовірно працьовиті, їх мотивує можливість зайняти становище в суспільстві, наближене до двох вищим варн, завдяки грошам. Але, суспільство не пускає вайш’ю, навіть володіє великими багатствами, ні до управління державою, ні до брахманских духовних практик та освіти. Вайш’ї можуть вивчати священні Веди, це та варна, яка так само, як брахмани і кшатрії має можливість народитися двічі, пройшовши обряд ініціації.

Господарство переходило у спадок, від батька до сина, ставлячи йому обов’язок зберігати і піклуватися про сімейну справу. Справжній вайш’я печеться про своє господарство, і, незважаючи на різні труднощі, воно процвітає, забезпечує продуктами сім’ю і суспільство. Саме торговці, землероби і ремісники виробляють ресурси, такі необхідні для розвитку і функціонування всієї економіки країни. Індійці вважали, що, якщо доводиться закуповувати у інших країн будь-які продукти крім спецій, – це відображення слабкого розвитку сільського господарства і економіки в цілому.

Основні риси характеру вайшій- працьовитість, егоїзм, пошук вигоди і прагнення до задоволень. Для того щоб обмежити негативні прояви природи вайш’їв, Веди наказують їм робити пожертвування у вигляді продуктів, врожаю, або власноруч виготовлених предметів. На відміну від кшатріїв, грошові пожертви цієї варни робити не дозволялося.

У наш час деякі представники цієї варни володіють достатньою кількістю ресурсів, щоб бути в числі найбільш впливових і багатих людей, трохи поступаючись двом вищим варнам. Вайш’ї дуже добре розбираються в бізнесі і торгівлі, що зумовлює їх рід занять. Вайш’ї в сучасній Індії займають дуже малу частину серед всього населення – близько 15%, основна частина – шудри та недоторканні.

Іван Гудзенко