savДжираламо Саванарола –  відомий італійський священик – монах найяскравіший представник домініканського ордену. Диктатор Флоренції.

Джириламо Савонарола народився 21 вересня 1452 року у місті Феррара, неподалік Флоренції. Савонарола походив із відомого стародавнього італійського падуанського роду. Його дід та батько були відомими у Флоренції лікарями, і тому батько Савонароли готовував його до медичної кар’єри.

Починаючи з дитинства Джиралимо не відзначався особливою любов’ю  до медицини, а навпаки став  противником. Дитинство  Саванароли пройшло у постійному вивченні Слова Божого і медицини, хоча сам Джириламо був замкнутою та  аскетичною дитиною.

У 1475 році Джираламо Саванорала таємно тікає   з дому в домініканський монастир, що знаходився в Флоренції.

Цікаво: В період життя Савонароли  Італія була захоплена гуманістичними ідеями . У Флоренції гуманізм проповідував найбагатший банкір Італії  Лоренцо де  Медичі, який часто виступав проти аскетичних ідей Джираламо Савонароли . Саме Сванарола започаткував свою диктатуру у Флоренції  проти родини Медичі  та їхніх грошей. Після повстання проти Медичі та  папи Борджіа, Саванарола  став офіційним єритиком в очах Римо – католицької  церкви, після свого примусового розкаяння його привселюдно спалили в Римі, як єретика церкви.

У 1482 році Джираломо Саванорало починає проповідувати містами Італії. Де швидко знаходить своїх нових прихильників. Найбільшими прихильниками та учнями Саванароли були бідні верстви населення, котрі зневірилися у житті та в  розкоші католицьких ієрархів, а Саванароло дав надію на рівність різних верств населення перед Богом.  Саванарола розумів, що людям лише потрібен стимул, щоб піти проти порочної церковної та світської влади в Італії.

В 1486 році Джираломо Саванарола стає відомим проповідником по  всій Італії. Перебуваючи з візитом у місті Брешія, Саванарола знайомиться з відомим італійським гуманістичним філософом  Піко Дела Мірандолою, котрий в свою чергу познайомив  Саванаролу із найбагатшою людиною Флоренції банкіром Лоренцо де Медичі. Саме Лоренцо де Медичі запропонував Саванаролі  повернутися у Флоренцію та очолити монастир у Сан-Марко. Хоча Саванаролу у 1486 році не обрали абатом монастиря Сан – Марко, але він почав з кожним роком заробляти авторитет у Флоренції не тільки як духовного лідера,але як і світського диктатора.

З 1490 року Саванарола здобув великий авторитет серед жителів Флоренції,у монастирі Сан – Марко буквально не було де стати кругом були бажаючі послухати відомого духовного оратора Флоренції. Саме в цей період Саванарола неодноразово привселюдно проклинає правлячу династію Флоренції Медичі, за їхню жадібність.

1492 році  Саванарола закликає людей та священнослужителів не підкорятися новообраному папі Александру Борджіа, якого він називав розбещеним та блудливим папою.

У 1494 році у Італію вторгся король Франції Карл VII ,  в листопаді цього року він захопив Флоренцію. Після захоплення  королем Франції Флоренції, Лоренцо де Медичі разом із Ніколо Макіавеллі були змушені тікати до Риму до папи Борджіа. Після втечі родини Медичі, Джираломо Саванорола став фактичним правителем Флоренції.

В 1496 році Саванарола визнав Ісуса Христа королем Флоренції, хоча фактично він вважався єдиним представником Христа у Італії. Саванарола та його прихильники вірили ,що всі вчинки Джираломо робляться за безпосереднім наказом Ісуса Христа. Саме у цей період по всій Італії домініканські монастирі та монахи підкорялися Саванаролі.

Звичайно вчинки Саванаролі не подобалися папі Борджіа,котрий таємно уклав усний договір з Лоренцо Медичі, вони вирішили спалити Саванаролу, як єретика. Хоча і Саванарола також не відмовлявся знищити папу Борджіа,за його благословенням був здійснений замах на папу Борджіа, але він не вдався.

У 1498 році папа Борджіа видав булу про відлучення та спалення Джираломо Саванароли, як єритика католицької церкви. Саванаролу довго питали у замку Святого Ангела, що знаходиться у Ватикані, і він не витримав тяжких знущань , та  підписав свою згоду про свою єресь, після чого тисячі людей прийшли на його привселюдне спалення, де за легендою Саванорала прокляв родини  Борджіа та  Медичі.

23 травня 1498 році Джирало Саванорало підали вогню, разом із його смертю помер його диктат над Флоренцію і родина Медичі повернула свою владу у Флоренції.

Смерть Саванароли стала першою іскрою світової реформації християнства. Звичайно подекуди ідеї Саванароли були не зрозуміли та досить жорсткими для сприйняття тогодішнього суспільства котре була поділено на людей та рабів, але він став одним із перших противником продажів індульгенцій не чесним та  грішним людям.

Ігор Дмитрук