У перекладі з санскриту означає розум, інтелектуальну складову людської сутності. Є невід’ємною частиною внутрішнього інструменту людини (антахкарани), її душі, що складається з егоїзму і мислення. Включає в себе два елементи: зовнішній розум (манас) і внутрішнє его (ахамкара). Вони виникають в природі завдяки Пуруші — істоті, з тіла якого зроблено всю світобудову.

Буддхі являє собою якусь рушійну силу, яка допомагає людині отримувати інформацію із зовнішнього світу, давати їй оцінку, відрізняти справжній стан речей від помилкового. Тільки з його допомогою можна осягнути вищу силу і отримати звільнення від кругообігу самскари. Спочатку поняття вживалося в Катха-упанішади, де втілювалося у вигляді наїзника, керуючого колісницею (тілом людини), запряженій п’ятьма кіньми (основними почуттями).

З філософської точки зору буддхі можна ототожнити з «золотим зародком» — сутністю,  яка споконвіку знаходилася в водах Всесвіту і поклала початок всьому живому (хіраньябаргха). Для живих істот, що мають душу, Будха є таким же основним значенням, як для матеріального світу  речей хіраньягарбха.

Іван Гудзенко

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Інтерв'ю

Інтерв’ю з Мехметом Ференджі головою Стамбульського фонду культури і науки на тему : Хто такий Саїд Нурсі і що таке «Рісале- і Нур» ?

Шановні читачі порталу «Філософія і Релігієзнавство», пропоную вам прочитати інтерв’ю з головою Стамбульського фонду культури ...
Іслам

Аліди. Хто такі аліди?

Аліди — ісламська община, що походить від четвертого мусульманського праведного халіфа Алі (правління 656–661). Вони ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.