Банші – феї з потойбічного світу Ши в кельтській і, зокрема, ірландському фольклорі. Такі істоти  приходили в будинок до тяжкохворої людині і видавали моторошні крики, віщуючи швидку смерть.

Особливості та зовнішній вигляд

Зображують банші в декількох жіночих образах. Так, в оповіданнях для дітей вони романтизувалися  і представлялися у вигляді молодої білявою жінки. Але частіше їх описували, як бабусь з сивими кучерявими локонами і в довгих плащах. Банші взуття не носили. Їх очі червоні і повні сліз. Воплі цих істот вселяють жах у все живе. У них чується дитячий плач, виття вовків і скорботні завивання вітру.

Банші. Хто такі Банші ?

Практично завжди поява таких створінь символізувало смерть. Ірландці вірили, що іноді можна побачити, як вони стирають закривавлений одяг людини, який незабаром помре. Власне житло ці духи облаштовували в занедбаних руїнах або пустельних місцях, подалі від усього живого. Природа і рослинність гинули там, де вони селилися.  Вважається, що банші – це безжальні убивці, які заманюють в своє лігво молодих хлопців, гіпнотизують їх і випивають кров юнаків. Зрідка нападають на жінок, тоді їх жертви перетворюються в таких же істот. Можуть брати участь в бесіді з людиною, але легко обчислюються по сильному і своєрідного акценту.

У масовій культурі

Гордон Хесслер яскраво показав цих створінь у своїй кінокартині «Плач банші», поєднавши історичні хроніки і фільм жахів. Ще одним популярним хоррором став «Крик Банші», знятий в 2011 році Стівеном Міллером. Глибокий опис виючих фей можна знайти в збірнику  фольклор і міфологія Ірландії  за авторством Патриції Лайсафт і Тетяни Михайлової.

Іван Гудзенко