Баал Шем Тов – основоположник хасидського руху юдаїзму, цадик (з мови івриту означає — праведник).

Народився наприкінці літа 1698 року в Окопах (Тернопільська область), яке ще тоді входило до Подольського воєводства у складі Речі Посполитої. Сім’я його була бідною. Хлопчику дали ім’я Ізраель. Ходили чутки, що нібито сам пророк Ілля під виглядом подорожнього явився до Єліезера оповістити про народження його сина. В тім чи є це правдою нам нічого невідомо.

Коли Єліазер помирав, то давав настанови Ізраєлю що він має боятися Бога і любити  євреїв. П’ятирічний Ізраель  стає сиротою. З 1710 року – закінчує навчання у початкові єврейській школі (хедері), був забраний в помічники вчителя хедера та караїмського мідраша (меламеда). Про нього ходили легенди щодо перемоги вовка-вовкулаки дрючком і виконанням співу псалмів. Змальований в образі героя-захисника євреїв.

Відбувається знайомство з каббалою та Адамом Баалем Шемом. Поближче він не знав Адама, але як стверджує хасидистська традиція перед валсною смертю Адам передає Тову якісь таємні листи, значення яких тому невідомі. З 1712 року – листи доручені сину помираючого Адама потрапляють до рук Ізраеля.

Ієраель до того часу добре засвоїв роботу сторожа синагоги. З 1716 року одружується, потім стає вдівцем. Подорожує по Галиччині. Отримує посаду вчителя єврейської школи в селі Язловець, потім освоює професію різника (шойхета). З 1727 року – друге одруження Това. Цього разу одружився з дочкою рабина Єфраїма з міста Броди та водночас сестрою рабина Гершона (майбутнього учня Баал Това). Заручини Ізраеля з майбутньою дружиною все ж таки відбулося, так як сам рабин Єфраїм був вражений настільки ця людина є вченою. Невдовзі Євраїм помер. Тову довелося свататися вдруге.  У молодого подружжя народилося двоє дітей: син та дочка. Сина назвали Цві, а дочку – Аделею. Виникали непорозуміння з братом молодої дружини, так що довелося залишити будинок і переселитися в інше місце.

Ісраєль разом з дружиною оселилися у Вижниці, розташованому в горах Карпати, ближче до Буковини (Чернівецької області). Сім років фізичної праці пішли на користь. Заробляв на прогодування сім’ї важкою працею: добування вапна. Усамітнювався для медитації (гісбойдесуса), освоюючи таємниці Тори. Зустрічається з керівником опришківського руху Олексою Довбушем. В знак допомоги повстанцям надійною схованкою Довбуш подарував йому трубку. З трубкою Ісраєль не розлучався ні на хвилину.

З 1734 року – суспільство дізналося про цадика та цілителя Ісраєля Това. Йому навіть приписували талісмани, за допомогою яких можна виганяти злих духів. Згідно переказів хасидів Баал Шев звертався безпосередньо до Сатани з метою пізнати таємницю ім’я Бога. У нього не було публічних проповідей та написаних творів. Вчення Това передавалося від одного чуня до іншого. З 1740 року – живе в селі Междибож (сьогодні Межбуж, Хмельниччина).

В Междибожі розгортає діяльність хасидського руху, закріплюючись за ним як за основним центром. Від місцевої спільноти передавалися необхідні кошти. Йому вдалося зібрати десятки послідовників вчення. Учні стали справжніми лідерами течії хасидизму в інших поколіннях.

Баал Шем Тов закінчив свою справу і передав її своїм адептам. Помер навесні 1760 року в селі Междибіж (Подольському воєводстві Речі Посполитої, Малопольській провінції).

Пегас

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
1
Глупо
0

Интересно почитать:

Іслам

Аліди. Хто такі аліди?

Аліди — ісламська община, що походить від четвертого мусульманського праведного халіфа Алі (правління 656–661). Вони ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.