Чорногорія дуже красива країна. У ній гармонійно поєднуються природні ландшафти і створені людиною архітектурні будівлі.

На березі річки Зета, в декількох кілометрах на південь від міста Нікшич, розташований дуже старий замок Пандуріца. Для жителів Чорногорії він являє собою цінний культурний пам’ятник державного рівня.

Свою історію Пандуріца починає з 1367 року, коли правитель  князівства Зета Стратімір Балшича вирішив побудувати в місцевості Пандуріца родовий замок, головним призначенням якого було спостереження і забезпечення безпеки гірської стежки і річкового броду, що ведуть до міста Нікшич.

Замок Пандуріца в Нікшичі

Сама місцевість Пандуріца, на ім’я якої і названий замок, була частиною території князівства і носила назву Верхня Зета, яка в 1362 стала родовою землею Балшичей.

Через 110 років Верхня Зета разом з замком була дарована правителем Іваном Черноєвічеєм засновнику і вождю племені пьешевічей герцогу Богдану. Уздовж річки Зета пролягала межа володінь цього племені і Оттоманської Імперії. Дві країни вели активну торгівлю, а замок Пандуріца покликаний був зберігати порядок руху торговців. Однак з боку Імперії організовувалися часті напади. Замок постійно руйнувався, але кожен раз знову знаходив первозданний вигляд.

Уже в 17 столітті в напрямку південного сходу від замку з’явився монастир Острог, і замок Пандуріца почав виступати оборонним укріпленням монастиря.

В кінці 19 століття , солдатами князя Миколи Петровича-Негоша місто Нікшич було очищене від турків. А роком пізніше, за підсумками засідання Берлінського конгресу територія Чорногорської Герцеговини стала територією Чорногорії. Щоб закріпити і посилити єднання між сусідніми землями була прокладена нова дорога зі столичного міста Подгоріца і споруджений міст через річку Зету в кілометрі від Замку Пандуріца. І оскільки в ширину річка Зета в цьому місці становить більше двохсот метрів, то і міст необхідний був дуже довгий. Своїми силами князь Нікола впоратися не міг і попросив допомоги у Російській Імперії на чолі з імператором Олександром III. Російський імператор надав матеріальну допомогу. В результаті біля замку з’явилася нова дорога, а через річку Зету – один з найкрасивіших в Чорногорії величний Царьов міст.

Подорож в місто Нікшич або з нього по визначних пам’ятках навколишніх місць, неминуче проходить через стародавній замок Пандуріца. Від часу і впливу зовнішніх природних факторів замок втратив своє колишню  пишноту. В даний час замок знаходиться на реставрації. Не так давно він відзначив своє 650-річчя.

Арно