Нсенга , народ, що розмовляє на мові банту та населяє район долини річки Луангва на південному сході Замбії. Насправді важко відрізнити народ нсенга від інших східних замбійських народів, оскільки вони поділяють багато соціальних звичаїв із сусідніми народами бемба , біса та ліла на півночі, але і спілкуються також мовою ньянджа зі своїми сусідами чева та нгоні на сході.

Нсенга, швидше за все є історичним відгалуженням народу  чева, які, у свою чергу, походять від комплексу народів люба, що називаються мараві.

Мараві рано заснували федерацію вождів у регіоні Конго, а в 15 столітті їх групи почали мігрувати на південь, до теперішньої Замбії, що в кінцевому підсумку дало початок усім народам, що говорять на мові ньянджа, південно-східної Замбії, включаючи чева і нсенга.

Доколоніальні нсенга були затятими мисливцями , як для життєдіяльності, так і для торгівлі слоновою кісткою з португальцями. Нсенга служили посередниками між португальцями та такими народами, як ламба , що проживали далі на північ. Також вирощували бавовну і ткали з неї полотно. Пізніше британські колонізатори заборонили полювання на батьківщині нсенга, де зараз розташовано кілька важливих заповідників, що проживає багато слонів, буйволів, куду, зебр і левів.

Алювіальні ґрунти долини річки Луангва винятково родючі, а клімат помірний. Нсенга отримують чотири врожаї кукурудзи щорічно з постійних прирічкових садів; інші поля очищають від кущів, практикують компостування. Тютюн і рис здавна були товарними культурами. Цікавий фактом є те, що муха цеце перешкоджала розведенню великої рогатої худоби .

Нсенга дотримуються матрилінійного походження. Вожді обираються з певних привілейованих родів всередині кланів, , але екзогамія між кланами створила ситуацію, коли більшість кланів представлені в кожному вожді. Хоча всі до колоніальні вожді нсенга були рівними, британці призначали старшого вождя, щоб централізувати владу та адміністрацію.

На сьогодні в світі проживає приблизно 644 тисячі народу нсенга. Найбільше проживає в Замбії та Мозамбіку.

Іван Гудзенко

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.