Анрі Бергсон – один з найвідоміших філософів і представників інтуїтивізму французького походження. Також, був професором такого навчального закладу, як «Колеж де Франс» і одним з членів французької академії. До того ж був удостоєний літературної Нобелівської премії. І, нарешті, був президентом академії моральних і політичних наук.

Народився Бергсон в 1859 році в столиці Франції, місті Париж. Його батько, Михайло Бергсон, був музикантом, а мати – дочкою дуже відомого в той час англійського лікаря. За національністю – єврей. Спочатку сім’я Бергсон проживала в Англії, а потім повернулася на батьківщину.

Життя та філософія Анрі Бергсона

Навчався в ліцеї, а також вивчав єврейську релігію. Однак з часом відмовився від віри, сильно в ній розчарувавшись. Вважається, що це сталося через вивчення Бергсоном теорії еволюції. Після закінчення школи, став викладачем в різних ліцеях і школах.

Вів досить спокійне життя, займаючись виключно роботою. Потім став президентом академії моральних і політичних наук.

Останній період життя присвятив виключно науковій діяльності. Загинув у 1941 році від пневмонії в Парижі, який на той момент часу був окупований німецькими військами.

Філософія Анрі Бергсона полягала в утвердженні того, що життя, яке відрізняється від матерії і енергії, була початком реальності. А матерія і енергія – це, скоріше, продукти розпаду життя. Він вважав, що інтелект не здатний охопити життя, він може лише створювати загальні поняття, але ніяк не відтворювати реальність.

В людині він бачив два види моралі:

  • Закриту
  • Відкриту

Відкрита мораль відповідає за людську індивідуальність, тобто її інтереси, релігійні, етнічні та моральні цінності.

Закрита ж відповідає за формування особистості в колективі, де дотримуються всі правила життя в людському суспільстві.

Він також, як і багато інших філософів всіх часів, залишив після себе безліч робіт, які цінуються і до цього дня. Серед них виділяють:

  • «Сміх»
  • «Матерія і пам’ять»
  • «Творча еволюція»
  • «Два джерела моралі і релігії»
  • «Досвід про безпосередні дані створення»
  • «Введення в метафізику»

Анрі Бергсон також згадується в багатьох різних творах зарубіжної літератури, наприклад, в романі Джека Лондона, Генрі Міллера, Нікоса Казандзакіса і так далі.

До того ж, філософія даного мислителя справила величезний вплив на формування мистецтва в період 19-20-го століть. Він вплинув і на літературу, і на живопис, і на музику, і навіть на архітектуру. Доказом тому є скульптура Боченні під назвою «Унікальні форми безперервності в просторі», яка була створена безпосередньо під впливом Анрі Бергсона.

Іван Гудзенко