Історія релігій

Євангеліст Матфей — життя і діяльність

Матфей – один із числа дванадцяти учнів Ісуса Христа, автор Євангелія.

Народився в місті Капернаум (провінція Римської імперії) в І столітті нашої ери. Матфея іноді в Євангелії називають Левій Алфеїв. Тобто друга назва свідчить про те, що батько Матая (ім’я на івриті означає – дар Яхве)– Алфей.

З достовірних джерел переконуємося у тому, що Маттіягу (Матфей) був призначений збирачем податку – митарем на користь римської влади. Євангеліє від Матфея демонструє це досить чітко, адже використовується фраза «Матфей митар». У ті часи митарі виконуючи такі функції піддавалися презирству зі сторони юдейського суспільства.

Євангеліст Матфей - життя і діяльність

Z 026

Зустріч з Ісусом назавжди змінила життя Матфея біля митниці, Його погляд і слова здійснили переворот у свідомості людини: «Йди за Мною» (Мф.9,9). За переказом Матфей вчетверо повернув боржникам. А Євангеліє підтверджує залишення ним митниці. Євангеліє від Луки підтверджує запрошення Левієм Ісуса за стіл, за яким сиділи інші митарі з грішниками (Лк.5,27-29).

Після дня П’ятидесятниці (Зішестя Святого Духа) випав жереб здійснювати місіонерську та проповідницьку діяльність в Палестині. Авторство написання Євангелії приписується саме апостолу Матфею. Написана вона в місті Єрусалимі на івриті. Слова та дії апостола Матфея викладені згідно трьом служінням Ісуса Христа: Пророка, Законодавця, Царя та Первосвященика(того, хто звершує жертвоприношення за гріхи людей).

Місіонерська подорож апостола  проходила через такі держави як Сирія, Мідія, Персія, Парфія. Інших свідчень щодо євангеліста не залишилось. Одні джерела підтверджують проповідь та мученицьку смерть апостола в Ефіопії близько 60 року нашої ери; другі – стверджують про страту за проповідь в Ієраполісі (Мала Азія). Каталонський атлас 1375 року вказує на знаходження будівлі з хрестом та написом, у північні частині берегу озера Іссик-Куль (Киргизстан). Напис підтверджує знаходження вірменського монастиря, в якому поховані мощі апостола і євангеліста Матфея. Третя версія ґрунтується на перевезенні нетлінного тіла Матфея в Х столітті нашої ери в італійське місто Салерно. Собор носить назву Сан-Маттео і закликає велику чисельність паломників з усіх куточків світу.

До євангеліста Матфея приписується символ людини-ангела, який можна помітити в сучасному сакральному мистецтві – іконографії. З мистецьких робіт епохи Відродження відомі три картини художника Караваджо. Сьогодні шедеври мистецтва живопису вважаються унікальними.

Екзегетичні смисли подані як ранніми так і пізніми богословами часового періоду. Варто виокремити колосальну працю «Тлумачення на Євангеліє від Матфея» професора Олександра Лопухіна.  Одним із потужних тлумачів книг Нового Завіту є архієпископ Феофілакт Болгарський. Йому належить екзегетика чотирьох Євангелій.

День шанування пам’яті євангеліста Матфея (Матвія) встановлене православною церквою 29 листопада та 13 липня (у день Собору 12-ти апостолів), католицькою – 21 вересня.  Місто Салерно має свого небесного покровителя Маттео. Святий є покровителем над бухгалтерами, митниками та фінансовими службами.

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
1
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій