Народився Ван Янмин 31 жовтня 1472 року в місті Юйяо в області Шаосін, що в провінı ції Чженцян. Його батько походив із знатного китайського роду і тому зміг досягнути великої політичної кар’єри в Китаї. Існує легенда про народження Ван Шоуженя: його бабусі приснився святий, одягнутий у нефритовий одяг . Тому, коли народився Ван Шоужень йому дали ім’я Юнь, що в перекладі означає «хмара». До чотирьох років майбутній філософ не міг говорити і тому його батько запросив буддійського монаха. Монах оглянув Ван Шоуження і сказав, що, на жаль, хлопчик народжений не буддистом, а даосистом і в його душі монах знайшов шлях дао. Тому, його дід перемейнував Юня в Шоуження і відразу після цього хлопчик почав розмовляти. З десяти до п’ятнадцяти років Ван Шоуженнь жив зі своїм батьком у Пекіні.

У віці десяти років Ван Шоужень починає писати вірші на релігійну та філософську тематику. Ван Янмин був двічі одружений: перша дружина була безплідною і невдовзі померла від чуми, а друга подарувала йому сина. У 1489 році Ван Шоужень знайомиться з відомим конфуціанцем Лоу Ляном і стає його послідовником. Після знайомства із Лоу Ляном Ван Янмин назавжди залишиться прихильником філософії Конфуція.

В 1492 році Ван Шоужень здає успішно іспити на ступінь цзюй женя і починає навчання в Пекіні.

В період між 1493-1499 років Ван Янмин вивчає класичну філософію конфуціанства, даосизму, буддизму, а також займається поезією і військовим мистецтвом.

Згодом Ван Янмин здає державні екзамени на другу ступінь цзинь ші і йому відразу пропонують посаду у відділі суспільних робіт Імператорської канцелярії.

У 1505 році в Китаї до влади приходить новий імператор, якому  було всього 15 років.

Ван Шоужень був противником жорстокої діяльності імператора і за такі ворожі наміри проти імператора, його відправляють в заслання.

За роки заслання Ван Янмин сформувався як філософ. Після повернення (1509р.) Янмин отримує посаду лектора у Гуянській академії. Там же він отримує чиновницьку посаду в провінції Гуйчжоу. Після отримання цього важливого державного посту Ван Янмин більше ніколи не покидає провінцію Гуйчжоу.

Ван Шоужень помирає 9 січня 1529 року.

Твори Ван Шоуженя: «Запитання до великого учителя» (1527), «Довголіття» (1527), «Гори Гуйизі» (1525), «Власні думı ки про канони Конфуція. Записи викладеного і сприйнятого».

Ігор Дмитрук