Через сорок років починається третій похід хрестоносців. Ініціатором виступила, як завжди, католицька церква в особі римського папи Григорія VIII, а після його смерті Климента III.

Передумови. Другий похід хрестоносців не досяг своєї мети – не захистив християнські держави і не послабив натиск мусульман, які, навпаки, стали більш впевнено діяти, завдаючи християнам в Малій Азії поразку за поразкою. У 1169 році на політичну арену Сходу виходить Салах ад-Дін (Саладін), візир, а потім султан Єгипту і лідер мусульман 12 століття. Для того, щоб підвищити свій вплив серед одновірців-мусульман, Саладін вирішує вигнати християн з Малої Азії і відновити владу ісламу.

Третій хрестовий похід (1189-1192)

Здобувши ряд перемог над хрестоносцями, в 1187 році Саладін захопив владу в Акрі і Єрусалимі. Отримавши цю звістку, римська католицька церква закликала весь християнський світ до третього хрестового походу проти мусульман.

Учасники. У поході на Схід взяли участь три впливових найясніші особи: німець Фрідріх I Барбаросса, француз Філіп II Август і англієць Річард Левине Серце, а також герцог Австрійський Леопольд. Але між ними не було світу і однодумності, вони вибрали різні шляхи, і цілі у них були різні. Англійські та французькі лицарі почали свій наступ в 1190 році. Головною метою французьких хрестоносців була Акра, яку захопив Саладін. Річард був змушений відійти від початкового плану через особисті обставини. Він почав війну з Кіпром, де виявилася полонянкою його наречена.

Окремо від англійських та французьких військ виступив старий і досвідчений військовий і політик німецький імператор Фрідріх I Барбаросса. Його гідно оцінював Саладін і боявся його прибуття на Схід, але на шляху Фрідріх І  Барбаросса потонув, одна частина німецьких хрестоносців повернулася додому, інша частина з’єдналася з іншими військами під Акрою, але суттєвої ролі у війні з мусульманами не зіграла. Також в захопленні міста брали участь війська герцога Леопольда.

Результати третього хрестового походу. У 1191 році Акра здалася. Створено Тевтонський орден, завданнями якого були: захист, лікування хворих, боротьба з недругами католицької церкви. Єрусалим продовжував перебувати в руках мусульман, з Саладіном було укладено перемир’я. Річард, побоюючись втратити корону, змушений був відправитися в Англію, але по дорозі додому був узятий в полон Леопольдом V. Пробувши в полоні близько двох років, він був відпущений на свободу тільки завдяки Папі Римському.

Іван Гудзенко