Третя книга Еноха — збірка єврейських міфічних текстів есхатологічного спрямування. Трактат написаний біблійним івритом (Лешон ха-Кодеш), першою мовою, поширеною в стародавньому Ізраїлі. У трактаті описується мандрівка героя через сім Хехалот  — щаблів божественного світу до Трону Божого. Тому назва повного твору Книга Палаців (“Сефер Хехалот”). Образ Хехалот зустрічається в різних давньоєврейських писаннях середньовіччя «Хехалот Зутарті», «Хехалот Раббаті», «Массекет Хехалот».

Цим пояснюється, що цей текст отримав ім’я (Третя книга Еноха), яке йому дав священик, теолог і богослов Гуго Одеберг у першому критичному виданні 1928 року.

Авторство ж самої книги, очевидно, відноситься до рабина Ішмаеля бен Еліша, який жив наприкінці першого століття, проте розбір манускрипта авторство не доводить. Сьогодні доступні безліч написаних від руки текстів книги, і поки що неможливо зрозуміти, який з варіантів рукопису можна вважати найдавнішим.

Оскільки третя книга Еноха — збірка релігійних текстів, виклад у ній немає цільної структури. Книгу можна розділити на кілька тематичних елементів. Свій початок трактат бере з левітації рабина Ішмаеля, що подорожує шістьма небесними чертогами. У момент досягнення 7, він просить у Бога дарувати йому первосвященицьку гідність, щоб злі сили не змогли здолати його під час мандрівки. Господь наказує подбати про Ішмаеля архангелу Метатрону, який допомагає рабину досягти Божественної присутності. Далі розповідається про піднесення Єноха – Метатрона. Енох потрапляє на небеса, щоб розповісти нащадкам про справедливість Всевишнього, який направив потоп на землю. Енох перетворюється на Метатрона, розростається до величини світобудови, а твердь його стає вогнем.

У центральній частині книги Метатрон пояснює божественне священноначаліє, розповідає про божественний Суд і про ритуал співу “Свят, свят, свят”. Вісім останніх розділів розповідають про ангельські чудеса. Метатрон тлумачить волю імен Божих і пояснює, як створено світ. На горизонті з’являються усі покоління світу та показані усі їхні вчинки. Рабин Ішмаель бачить палаючі від вогню, що виходять із пальця Господа. Божественні пророцтва закінчуються описом правиці Всевишнього. Вона розкинеться наприкінці часів та звільнить ізраїльтян від язичників. Після появи Машіаха настає царство Господнє.

В остаточному фрагменті розповідається про сімдесят Божих імен, далі розповідається, як був вознесений Енох і як він був перетворений на Метатрона. Перераховуються імена Метатрона і кажуть, що він князь Тори.

Іван Гудзенко

Поделитесь эмоциями

Супер статья
0
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Іслам

Аліди. Хто такі аліди?

Аліди — ісламська община, що походить від четвертого мусульманського праведного халіфа Алі (правління 656–661). Вони ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.