Здається, слово «секта» так часто на слуху, але, одначе, воно має десятки визначень. Запропоную, таке формулювання – це релігійна організація закритого типу, яка відкрито не контактує із зовнішнім світом та не пускає до себе «непосвячених». У латинській, як і давньогрецькій мовах «секта» вживалася, як синонім «єресі». Зазвичай це нове релігійне об’єднання, яке має нетрадиційне вчення та практики. Це необов’язково якась «нова церква», це може бути і містична школа, і спортивно-оздоровча організація, чи навіть освітньо-пізнавальний гурток. Головне тут не вивіска, а її суть. Якщо секта намагається повністю контролювати життя своїх членів, то перед нами – тоталітарна секта. А якщо, ще вона негативно впливає своїми практиками на фізичне та психічне здоров’я своїх адептів, то отримуємо деструктивну секту.

Відеоігри, як форма сучасного мистецтва, не обійшли таку сторону життя, як релігію. І варто зазначити, що ігрова «релігійність» нерідко набуває саме сектанської форми. Одначе, в даній статті ми не будемо аналізувати все різноманіття вигаданих культів, а лише спробуємо оглянути секти, що, так чи інакше, очікують чи пережили апокаліпсис. Також не забудемо про паралелі із реальними релігійними культами та філософіями.

Отже, есхатологічна секта – релігійна організація, що своєю доктриною проголошує в найближчий час настання Кінця Світу, і відповідно закликає стати на пропонований нею «шлях істинний». Як близький приклад, можна навести «Велике біле братство ЮСМАЛОС» («Біле братство»), яке восени 1993 року безрезультатно намагалося вчинити масове самогубство у Києві.

Проект «Ворота Едему»

Спершу ми розглянемо доволі скандальну Far Cry 5, яка викликала невдоволення у деяких американців, а особливо їхніх  протестанських фундаменталістів. Адже, основне завдання у грі – це відстріл релігійних фанатиків. Жанр: шутер від першого лиця та пригодницький бойовик. Перед нами постає не тільки секта із апокаліптичними заявами, але і агресивна та військова організація. Згідно до ігрового сюжету, вона встановила теократію (релігійну диктатуру) на території реально існуючого округу Хоуп, штат Монтана. Вони виступають із гаслом: «ми спасем вас, навіть проти волі». Їхній лідер – харизматичний проповідник Йосиф Сід, якого називають «отцем». Їхнім священним писанням є «Слово Йосифа», хоч не одноразово можна почути слова із Нового Заповіту.

Коротко поглянемо про структуру секти. Їхні противники називають їх «едемщиками». Нижще по ієрархії, після лідера, йдуть так звані «Вістники». Перший із них – Яків Сід – рідний брат Йосифа, який є найбільш агресивним із верхівки, а його задачею є стравлення ворогів секти між собою та тренування релігійних бойовиків. Внаслідок його жорстокої закалки отримуємо «вірних» – елітних бійців серед едемщиків. Можна звернути увагу на його прагнення «прорідити стадо» в ім’я сильнішого людства, яке можна порівняти із мізантропією англійського філософа Ніка Ленда. Останій пропонує Чуму (масову біду), яка прорідить людську породу, тим самим її покращивши. Другий Вістник, а заодно і другий брат лідера – Іван Сід – виступає у ролі судді, а саме вирізує назву гріха на… шкірі «грішника». Останнім Вістником є зведена сестра – Віра Сід – займається «блажью». Останнє є специфічним і ефективним наркотиком, який одурманює невірючих, і внаслідок чого вони стають вірними секті. Якщо вони отримують передозування, то стають безумними «ангелами». Варто вказати, що деколи реальні секти використовують наркотичні речовини для контролю над адептами.

Несподіваною розв’язкою є те, що Отець виявився правим, і апокаліпсис відбувся. Правда, причини його цілком земні та людські.

Перейдемо до біблійних алюзій. Сама назва «Ворота Едему» є очевидним зверенням до старозавітнього едемського саду. А головний постер гри є адаптацією фрески «Таємна вечеря» Леонарда да Вінчі. Отець Йосиф часто цитує откровення Івана Богослова, зокрема згадує «печаті» та «вершників» апокаліпсису. Наприклад, при першій спробі його арештувати, він проповідує два перших вірша шостої глави: «І я бачив, що Агнець розкрив одну з семи печаток, і почув я одну з чотирьох тих тварин, яка говорила, як голосом грому: Підійди! І я глянув, і ось кінь білий, а той, хто на ньому сидів, мав лука. І вінця йому дано, і він вийшов, немов переможець, і щоб перемогти».  Так само він у фіналі згадує вже про останню сьому печать. Два вістника – Яків та Іван – мають такі ж імена, як і два апостоли Ісуса Христа. Віра Сід у кат-сценах (відеовставках) може супроводжуватися із вірою, як почуттям. Можливо, у розповіді Отця, як він по-волі «божій» вбив свою малолітню дочку є відсилання на біблійну історію Авраама, який мав в доказ своєї віри Богові вбити свого сина Ісаака.

Хотів звернути увагу на пост-християнський характер «Ворот Едему». Хоч вони і базуються на християнських писаннях і віруваннях, але є вже окремою релігією зі своїм відкровенням. Тому підтвердженням може служити сцена насильницького посвячення католицького священника у адепти. Зокрема, коли католик «присягав» на Біблії, то сектанти із зневагою кинули її на підлогу, а підсунули своє «Слово Йосифа». А коли цей священник рятує головного героя від едемщиків, то можна почути [фрагменти] Повторення закону 7:1-2: «[Коли Господь, Бог твій, уведе тебе до того Краю, куди ти входиш, щоб заволодіти ним, то Він вижене] численні поганські народи перед тобою: хіттеянина, і ґірґашеянина, і амореянина, і ханаанеянина, і періззеянина, і хіввеянина, і євусеянина, сім народів, численніших та міцніших за тебе. І коли [дасть їх Господь, Бог твій, тобі, то ти їх понищиш]: конче учиниш їх закляттям, [не складеш із ними заповіту, і не будеш до них милосердний]».

А тепер займемося паралелями із реальними релігійними організаціями. Найперше, що привертає увагу, що хрест сайентологів [знизу зліва] є прототипом для хреста едемщиків [знизу справа]. Одначе, окрім символіки, принципово подібного між організаціями немає.

Саму назву проекту «Ворота Едему» відсилають до «Небесних Воріт». Даний культ був пов’язаний із НЛО та проіснував у штаті Каліфорнія з 1974 по 1997 рр., поки не закінчився масовим самогубством 39 адептів. Показовим є повідомлення із їхнього веб-сайту вдень суїциду, де стверджується, що їхні 22-літні заняття тут на Землі приходять до кінця, що є виходом із еволюційного рівня «людина»; а також, що вони з радістю покидають цей світ та прямують за командою… інопланетного космічного корабля. Знову ж, окрім назви, немає подібностей між «Небесними Воротами» та едемщиками.

Подібно до «Ворот Едему», японська секта «Аум сінрікьо» теж була войовнича. 1995 року в очікуванні швидкого апокаліпсису вони запустили зарин (бойовий газ) в токійське метро. Внаслідок чого тисячі людей зазнали отруєння, десятки отримали довготривалі проблеми із здоров’ям, а від 12 до 27 людей загинуло.

Найбільш подібною сектою є «Гілка Давидова», що діяла у штаті Техас. Хоча вона була заснована в 1955 році, але радикалізувалася в 1988 році, коли главою культу став Девід Кореш. Він об’явив  себе сином Бога, який має розтлумачити Сім Печатей. А також на основі «священного права» вступав у зносини із неповнолітніми адептками. Підготовка до апокаліпсису йшла повним ходом і включала в себе накопичення та торгівлю зброєю. А закінчилося тим, що ФБР і Нацгвардія взяли в облогу сектанський маєток на 51 день. Спочатку, внаслідок перестрілки загинуло 10 людей з обох сторін. А внаслідок пожежі, що відбулася в останній день облоги, загинули 82 члена секти, серед них 20 дітей.

Між іншим, існує короткометражний фільм до даної гри під назвою «Фар Край 5: За воротами Едему» (2018, режис. Бері Батлс).

У Far Cry New Dawn, після військового апокаліпсису, проект «Ворота Едему» перестає існувати. На його куцих залишках створюється релігійна група «Новий Едем», які кардинально міняють методи в умовах пост-апокаліпсису. Йосиф Сід веде на їх нове місце, але згодом просто покидає організацію, давши пророцтво про їхнього майбутнього Отця. Тепер вони миролюбиві, а ще відмовилися від до-апокаліптичної цивілізації, в тому числі від електрики та навіть вогнепальної зброї. Останнє створює асоціації із радикальним дауншифтінгом, а ще більше із екологічними поселеннями.

Далі буде…

З відкритих джерел матеріал

зібрав АНДРІЙ ДМИТРУК

Джерела:

https://farcry.fandom.com/ru : Far Cry Wiki

https://esquire.ru : История Дэвида Кореша, человека, который хотел устроить апокалипсис

https://vk.com/@4game : Можете не верить, но сюжету Far Cry 5 две тысячи лет [+превью]

https://en.wikipedia.org : Heaven’s Gate; Aum Shinrikyo

TheGideonGames : Far Cry 5 ➤ Игрофильм\Все Катсцены [youtube-канал]

https://www.nihilist : Акселерационизм, чума и мизантропия