PerevВідомий класик жанру  Франц Кафка у своєму творі Перевтілення писав про Грегора Замзу такого собі чувачка, який нікому не треба . Як на мене історія з Грегором Замзою, є однією з найкращий та най моральніших історій ХХ століття. Тому, що ХХ століття це століття вбивства, ігнору, та людиноненавості. Це століття принесло нам технології, але зробило породило масове вбивство, геноциди, війни, та аморальність.

ХХ століття це крах людяності та моральності, але ХХІ століття повністю відрізняється від ХХ століття. ХХІ століття це століття економічних, фізіологічних, соціальних благ, а головне що це століття масової глобалізації та уніфікації, через яке втрачається національні та соціальна ідентичність. Це століття можна назвати Гаджетною епохою.

Що ж таке перевтілення для сучасної людини?

Ми часто говоримо про перевтілення акторів і грання ними своїх ролей. Тобто ми беремо який образ і страємося жити по ньому. Тобто я людина яка є спокійною і доброю, але граю у житті роль впевненої та успішної людини, бо цього вимагає моє оточення. Часто наше оточення вимагає від нас перевтілення . Наприклад ми ходимо на роботу від нас вимагається дотримуватися певних моральних засадах корпоративних правил і ми перевтілюємося наприклад у образ офісного працівника, хоча насправді ми є холераками, які не можуть спокійно вести себе на роботі,але ми повинні дотримуватися правил для того, щоб можна було заробити якісь кошти.  Тому такий процес перевтілення ми можемо назвати ефектом маски. Що ж таке ефект маски?

Ефект маски це – процес перевтілення людини у образ іншої людини, або інакше в образу своєї протилежності. Ефект маски дає змогу людині ставати іншою людиною, хоча за своїм характером та душею ця людина не є своїм образом. Хоча інколи люди входять в образ своєї маски і ефект маски поглинає їх і вони стають образом який вони грали.

Наприклад я часто бачу людей, які стараються бути іншими або не показувати істину свого характеру та образу. Ефект маски є ефектом гри людини. Візьмемо для прикладу серійних вбивць та маніяків ці люди у соціумі не проявляють агресію, бо вони надівають на свою голову маску хороших людей, добрих та люблячих батьків та дітей, але вони в своїй сутті є тваринами і вбивцями. Маніяк і серійний вбивця часто так успішно грають свої ролі перевтілення, що їх не можна впіймати, і коли їх ловлять і хочуть покарати то люди дивуються, що ці чудові люди по своїй сутті були вбивцями.

Чесно кажучи ми всі граємо ролі у нашому театрі. Тобто кожен з нас має свою сутність та своє супер его, яке ми не можемо відкрити на зовні тому і граємо свої ролі. Ролі, які можуть робити нас егоїстами та злими людьми. Сьогодні ефект маски діє скрізь. Візьмемо до уваги гаджетну епоху, яка породила у світі масову ефектизацію масок. Люди буквально усі глобально перевтілються в образи інших людей, і тим самим грають ролі інших, а головне живуть по принципам та законам корпорацій.

Якщо у ХХ столітті відомий німецький філософ Освальд Шпенглер писав про закат Європи то тепер Європа це –  велике глобальне село, яке живе по принципі корпоративного права . Європа Шпенглера через війни та кризи практично померла, але в ХХІ столітті вона Воскресла як Фенікс з попилу . Воскреша Європа стала на шлях масової глобалізації та уніфікації. Таким чином виникло глобальне європейське село. Чи це погано я не знаю, але знаю те, що сучасні європейці мають хороші економічні блага. Потрібно згадати про таблицю благ відомого американського психолога Абрахама Маслоу . За таблицею Маслоу, людина потребує безпеки, фізіологічних благ, самореалізації, потребі в шануванні, соціальні потреби. Цікаво, що Абрахам Маслоу ставить фізіологічні блага на нижній рівень своєї піраміди. Хоча сьогодні сучасне глобальне суспільство ставить фізіологічні та соціальні блага на перші позиції, чи це є правильно не думаю, скоріше це робить нас залежними від корпорацій . Маслоу виділяє найбільшим благом людини самореалізацію.

Саморелізація за Маслоу це саме найвище благо, але чи сьогодні для сучасної гаджетної людини самореалізація є найважливішим благом? Я думаю, що так, не зважаючи на те, що ми є глобальним селом та залежними від корпорації та від гаджетів ми стараємося само реалізуватися та самоствердитися, але мені цікаво, а де ж у нас духовні блага. Ви скажете та сьогодні майже 80 відсотків жителів Землі є релігійними  і вірять у вищу сутність, але питання інше чи люди вірять насправді у цей абсолют у цю вищу істоту? Та ні не вірять ми залежні як наркомани від гаджетів, бабла, дівчат та сексу. Наша сутність бути людьми. Що означає бути людьми ? Це – означає бути соціальними і залежити від системи цінностей яке ставить суспільство тієї чи іншої епохи. Ви ж спитає то чого тут же перевтілення. До того, що кожен з нас перевтілюється у певного актора і надіває свою маску. Я раніше вже писав про ефект масок, цей ефект масок працює у гаджетному суспільстві, адже людина не хоче показувати своєї сутності у суспільстві і показує свою штучність та безглудість.

Чомусь ми люди боїмося показати собі та іншим свою істину сутність . Можливо ми боїмося усвідомити хто ми насправді  і проявити себе, а можливо ми не хочемо бути такими якими ми є насправді. Боїмося відкрити свою душу та серце іншим, а головне ми маємо страх перед своєю істиною сутність. Ми боїмося бути тими якими ми народилися. Для прикладу візьмемо наше дитинство. Кожен з нас в дитинстві робив певні збитки і боявся про це розповідати батькам. Починаючі з самого народження ми стаємо соціальними істотами, тому з дитинства робимо різні дурниці про які жалкуємо і боїмося розповісти своїм батькам. Тоді і виникає у нас ефект масок і ми стаємо авторами суспільства. Ми ніколи не можемо усвідомити до кінця, що ми є акторами великого театру, або як кажуть росіяни ми любимо ходити в Большой театр. Наш сучасний світ є великим глобальним Большим театром, в якому ми дешеві актори. І цим театром керує кучка режисерів, які не можуть зрозуміти, як правильно розподілити сучасний світ.

Режисери Большого театру це люди, які теж пережили перевтілення  і не звільнилися від системи матриці. Ці люди, є володарями акторів, але водночас вони є рабами великої глобальної системи. Перевтіленя не є звільненням від системи  воно є лише переродженням, і це переродження не завжди є добрим, адже коли ми перевтілюємося, ми можемо стати нікому не потрібними, як став нікому непотрібний герой твору Франца Кафки, Грегор Замза, тому потрібно думати у кого треба перевтілювати і чи потрібно перевтілюватися. Як казав Рене Декарт Cogiti ergo sum (Я мислю отже я існую). Саме мислення та щира віра може врятувати сучасну гаджедтну людину від самотності, безглуздя, та аморальності, а головне від тупості.

Ігор Дмитрук