Межі папуаської міфології іноді неясні, оскільки аналіз міфу як священного оповідання було досить спрощеним, некритичним, неточним і непослідовним. Він не охоплював безліч різноманітних регіональних усних традицій. Проте, сакральні якості міфу часто здаються більш-менш виразними

Міфи про створення світу

Багато папуаських міфів пояснюють створення моря, важливу особливість в життя острівних народів. Міф з острова Добу в Новій Гвінеї говорить, що, коли море з’явилося, всі красиві жінки були понесені на острови Тробріан, а потворні жінки були понесені вглиб країни на Добу.

У жителів південного Вануату є міф, в якому жінка розсердилася на свого сина через його непослух. У люті вона знесла стіну, що оточувала морську воду. Вода вирвалася назовні, розкидавши людей і кокоси на інші острови.

Духи і інші міфологічні персонажі

За віруванням  гвінейських племен , дух Сидо міг змінювати свою шкіру, як змія. Він був вигнаний могутнім чарівником, а потім поневірявся по світу, викрадаючи жінок і дітей. Втративши свою людську дружину, Сидо перетворився в гігантську свиню. Зрештою, він розрізав себе так, що хребет і боки свині утворили будинок смерті, місце, куди йдуть люди після смерті.

Інший міфологічний персонаж Нової Гвінеї — Дудугера, відомий як «дитина ноги», тому що він виріс з порізу на нозі своєї матері. Жителі його села знущалися і знущалися над ним, який одного разу сказав своїй матері сховатися під каменем, бо він збирався стати сонцем. Дудугера злетів у небо і стріляв вогняними списами, які спалювали рослинність і вбивали безліч живих істот. Щоб не дати Дудугеру зруйнувати все, його мати облила його обличчя брудом або соком лайма, і воно перетворилося в хмари, які приховували сонце.

Павук Марава — один Ката. Коли Кат створював людей, Марава намагався зробити те ж саме, але його дерев’яні фігури перетворилися на гниють трупи. Так в світ прийшла смерть.

Папуаська міфологія включають безліч духів, пов’язаних з природою і тваринами. Адар це духи сонця, наполовину риби і наполовину люди, які використовують веселку в якості мостів і спускаються на землю під час сонячних злив. Баріа — сором’язливі духи, що живуть в старих стовбурах дерев. Ківа з Папуа-Нової Гвінеї говорять, що вони походять від нуги, створеного давним-давно з шматка дерева.

Незважаючи на те, що міфи Меланезії іноді мають розважальну цінність, невимушену манеру викладу і абстрактні літературні якості, вони глибоко вкоренилися в місцевих основи соціокультурного існування. Вони являють собою портрети різних явищ сакрального значення, які одночасно роз’яснюють і узаконюють фундаментальні інституційні форми та практики.

Іван Гудзенко

Поделитесь эмоциями

Супер статья
2
Я доволен
0
Любовь
0
Так себе
0
Глупо
0

Интересно почитать:

Релігія

Історія релігій

Історія релігій є галуззю релігієзнавства, займається вивченням процесів розвитку та змін релігії, соціально-культурного зв’язку. Релігієзнавство ...

Написать комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.